Co można zakupić w sklepie dla kulturystów?

Co można zakupić w sklepie dla kulturystów?

Sklep kulturystyczny zapewnia nam wiele rodzajów suplementów i odżywek sportowych. Jest to dość szeroka grupa produktów, do której zalicza się ogromna ilość produktów. Osobie, która nie jest biegła w tym temacie ciężko jest się zorientować co powinna kupić. Dość częstym błędem jest kupowanie odżywek bez analizy swojej diety, intensywności treningów oraz analizy samego funkcjonowania organizmu. Często takie wybory kończą się tym, że człowiek nie odczuwa żadnych efektów lub też nadmierne efekty i zraża się do odżywek i suplementów, które obiektywnie patrząc są jednak niezbędne dla sportowców.

Z grubsza odżywki i suplementy możemy podzielić na takie grupy jak:

 • aminokwasy
 • białka
 • węglowodany
 • kreatyny
 • gainery
 • HMB
 • ZMA i Tribulusy
 • reduktory tłuszczu
 • izotoniki
 • regeneratory stawów
 • witaminy i minerały

Przed przystąpieniem do zakupu odżywek i suplementów, należy określić czego tak naprawdę potrzebujemy, czego brakuje w naszej codziennej diecie, jakie mamy cele sportowe oraz na jakim etapie zaawansowania znajdujemy się w danej chwili. Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, powinniśmy skonsultować nasz zakup z fachowcem. Najlepiej skorzystać w takiej sytuacji z osób zajmujących się tym zawodowo np. trener na siłowni lub wykwalifikowany sprzedawca w sklepie kulturystycznym z odżywkami.

Taki podział powstał ze względu na oczekiwanie różnych ludzi mających różne oczekiwania i cele sportowe. Drugą także ważną sprawą jest odpowiednie stosowanie zakupionych odżywek i suplementów. Dla części z nich np. kreatyny, aminokwasów, HMB można zastosować uniwersalne zalecenia producenta opisane na opakowaniu produktu. Druga część produktów np. białka, gainery, węglowodany to odżywki których stosowanie jest kwestią indywidualną, uzależnioną od diety i zapotrzebowania organizmu na te substancje. Nie jest to łatwa sprawa opracować właściwy sposób dawkowania tych produktów, jednak poświęcając 1 czy 2 godziny możemy znaleźć w Internecie mnóstwo wytycznych, które pomogą w tym zadaniu.

Od tego czy nasz wybór odzywek i suplementów będzie właściwy jak również od właściwego ich zastosowania zależą wyniki jakie osiągniemy. Dlatego nie należy tych dwóch rzeczy bagatelizować i naprawdę warto przed zakupem przemyśleć temat i poświęcić mu trochę uwagi. Jak już wiemy czego potrzebujemy i w jakich ilościach sprawa zaczyna się jeszcze bardziej komplikować. Wchodząc do pierwszego lepszego sklepu od razu można zauważyć, że w każdej z wyżej wymienionych grup znajdują się dziesiątki produktów różnych producentów oraz w różnych cenach. Który zatem wybrać? Najprościej kierować się opiniami na temat producentów, jednak w taki sposób narażamy się na to że przepłacimy za produkt renomowanej firmy, pomimo że równie dobry i efektywny byłby inny, mniej znanej firmy. Należy też zwracać uwagę i porównywać skład odżywek i suplementów. Często produkt wydaje się pozornie droższy, jednak analizując skład okazuję się że zawiera więcej interesujących nas składników niż inny – tańszy. Możemy też zdać się na opinie sprzedającego, jednak te rozwiązanie należy stosować wyłącznie w dobrych, a najlepiej zaprzyjaźnionych sklepach.

Dodaj komentarz