Co warto zobaczyć w Oświęcimiu?

Co warto zobaczyć w Oświęcimiu?

Oświęcim to 38-tysięczne miasto należące do województwa małopolskiego, znajduje się w nim siedziba powiatu oświęcimskiego. Miasto zostało założone w XII wieku, a prawa miejskie uzyskało w 1272. Aby dowiedzieć się więcej o tym co aktualnie dzieje się w mieście warto czytać wiadomości Oświęcim publikowane na portalu oswieciminfo.pl. Z czego słynie Oświęcim i co warto w nim zobaczyć w trakcie zwiedzania miasta?

​Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Muzeum utworzone w roku 1947 stanowi pamięć po byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W kompleksie muzealnym znajduje się ponad 150 obiektów budowlanych, a także około 300 pozostałych ruin. Można zobaczyć autentycznie zachowane ogrodzenia, rampy i elementy wyposażenia obozu w którym przebywali podczas wojny więźniowie. Muzeum współpracuje z wieloma instytucjami międzynarodowymi w celu zachowania pamięci o Holocauście i historii obozów koncentracyjnych. Miejsce warto zwiedzać z przewodnikiem, aby poznać dokładne informacje na temat poszczególnych miejsc i dowiedzieć się więcej o samej historii z tym związanych.

​Rynek Główny w Oświęcimiu i jego zabytki

Zmodernizowany w roku 2014 Rynek Główny zyskał częściowo przedwojenny wygląd. Zrekonstruowana została między innymi studnia oraz brukowana nawierzchnia. Jeśli chodzi o studnię jest to ciekawie wyglądająca replika autentycznie działającej w tym miejscu studni z XIX wieku i jej charakterystyczną cechą są dwa wielkie żeliwne koła. To jedna z dwóch niegdyś istniejących studni z których wiele lat temu mieszkańcy czerpali wodę do swoich domostw. Warto dodać, że na rynku mieścił się poniemiecki bunkier. W 2009 roku została wydana decyzja o jego zburzeniu, bo w opinii mieszkańców szpecił on wygląd tego miejsca. Po dziś dzień pozostał jedynie metalowy otok prezentujący miejsce, gdzie niegdyś się znajdował. Charakterystycznymi budynkami na rynku oświęcimskim są między innymi Ratusz Miejski pochodzący z lat 1872-1875, ciekawie wyglądające kamienice datowane na wiek XIX oraz znajdujący się przy wyjściu z rynku Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dokładny rok powstania kościoła nie jest znany, a pierwsze wzmianki dotyczą XIV wieku. Charakterystyczną cechą tej budowli jest widoczna bardzo dobrze od strony zachodniej wysoka wieża zegarowa z kruchtą.

​Muzeum Zamek

Powstałe w roku 2010 roku muzeum mieści zbiory historyczne i etnograficzne. Warto udać się do tego miejsca, aby bliżej poznać historię miasta i regionu. W zamku znajdują się również charakterystyczne podziemia, które są niezwykłą atrakcją do zwiedzenia.

Dodaj komentarz