Dlaczego dziecko ma gorączkę?

Dlaczego dziecko ma gorączkę?

Temperatura u dziecka może rosnąć z bardzo różnych powodów. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być jej przyczyny.

Powodem może być trzydniówka

Najczęściej dopada dzieci między trzecim a trzydziestym szóstym miesiącem życia. Jest wywoływana przez wirusa należącego do grupy Herpes. Przechorowanie daje odporność na całe życie. Przy trzydniówce temperatura osiąga 39 – 40 stopni Celsjusza. Po trzech dniach pojawia się wysypka. Na gorączkę można maluchom podać leki z paracetamolem lub ibuprofenem.

Zapalenie ucha też powoduje gorączkę

O infekcji może świadczyć temperatura przekraczająca 38,5 stopnia Celsjusza, ból uszu, nudności i wymioty. Na ogół choroba mija sama, dlatego na początku nie podaje się antybiotyku. Wystarczy podawać dziecku leki przeciwgorączkowe. Antybiotyki są konieczne, gdy choruje bardzo małe dziecko (2 lata lub mniej) lub gorączka utrzymuje się powyżej czterdziestu ośmiu godzin.

Powodem jest przeziębienie

Na ogół przy przeziębieniu temperatura nie przekracza 38 stopni. Przy katarze pomaga wietrzenie sypialni dziecka. Należy też zadbać o drożność noska.

Z powodu bólu brzuszka

Jeśli pojawią się skurczowe bóle brzucha, którym towarzyszą wymioty i biegunka, a temperatura wynosi ponad 39 stopni, to na ogół świadczy to o zakażeniu jelitowo-żołądkowym. Tak zwana grypa żołądkowa najczęściej pojawia się w sezonie jesienno-zimowym. W czasie infekcji należy podawać dziecku dużo płynów (mogą zawierać elektrolity), nie można bowiem dopuścić do odwodnienia.

Bo wyrzynają się ząbki

Gdy dziecko ząbkuje, może wystąpić stan podgorączkowy. Dziecko, któremu wyrzynają się ząbki bardzo mocno się ślini, jego dziąsła są zaczerwienione i bardzo bolesne. Podczas ząbkowania nie ma potrzeby obniżania temperatury. Można podawać preparaty łagodzące na dziąsła oraz leki przeciwbólowe.

Powodem gorączki mogą być problemy z pęcherzem

O problemach z pęcherzem świadczy ból przy siusianiu. Konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci wykonanie badania moczu oraz zapisze antybiotyk.

Prawidłowa temperatura ciała waha się między 36,6 a 37 st. C. Gdy podnosi się do 37,8 st C, mówimy o stanie podgorączkowym. W przypadku wyższych wartości mówimy już o gorączce. Gdy nie jest bardzo wysoka, nie należy jej natychmiast obniżać, gdyż pomaga zwalczyć infekcję. Dopiero, gdy temperatura przekracza 38 st. C, należy dziecku podać preparat przeciwgorączkowy z paracetamolem lub ibuprofenem. Jeśli gorączkuje niemowlę do 3. miesiąca życia lub temperaturze towarzyszą drgawki, należy jak najszybciej jechać do lekarza.

Dodaj komentarz