Dlaczego powstają siniaki?

Dlaczego powstają siniaki?

Zauważyłaś kolejnego siniaka i nawet nie wiesz skąd się wziął? Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego tak łatwo powstają, przeczytaj artykuł!

Kiedy powstają siniaki?

Siniaki pojawiają się na skutek pękania naczyń krwionośnych i “wyciekania” krwi pod powierzchnię skóry. Są one wynikiem urazu mięśni i tkanki łącznej. Pojawiające się zasinienie stopniowo zmienia jednak kolor i zanika, gdy krew zostaje wchłonięta przez organizm. U niektórych osób pojawiają się one jednak w wyniku nawet niewielkich urazów. Dlaczego?

5 powodów łatwego powstawania siniaków

1. Aktywne uprawianie sportów – osoby uprawiające sport często wchodzą w interakcje z innymi sportowcami (np. koszykarze, czy piłkarze) oraz ulegają kontuzją związanym z upadkami, czy uderzeniami np. o sprzęt sportowy.

2. Starzenie się – powstawanie siniaków może nasilać się wraz z upływającym czasem. Z wiekiem skóra i naczynia krwionośne stają się bowiem bardziej kruche. Ciało traci kolagen, elastynę i część podskórnego tłuszczu, który amortyzuje i chroni niewielkie naczynia krwionośne

3. Posłoneczne uszkodzenia skóry – regularna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może osłabiać ściany naczyń krwionośnych, przyczyniając się do powstawania siniaków oraz powodować „plamicę posłoneczną” u osób w podeszłym wieku, która występuje na grzbietach dłoni i przedramionach.

4. Leki – na siniaki bardziej narażone są osoby biorące leki sterydowe oraz przeciwbólowe, gdyż leki mogą powodować m.in. ścieńczenie skóry.

5.Niska ilość płytek krwi – płytki krwi mają kluczowe znaczenie, gdyż pomagają one tworzyć skrzepy w celu zatrzymania krwawienia. Małopłytkowość jest dość rzadka, ale niski poziom płytek krwi, może rozwinąć się np. w czasie ciąży.

Jak ograniczyć powstawanie siniaków?

W przypadku świeżych kontuzji i urazów warto wypróbować metodę opartą na przyłożeniu lodu w ciągu pierwszych 30 minut! Na już widocznego siniaka można natomiast zastosować ciepłe okłady, które zmniejszą obrzęk i ból, a także przyspieszą znikanie nieestetycznej zmiany. Chcąc właściwie dbać o swoją skórę należy także stosować ochronę przed promieniowaniem UV oraz balsamy nawilżające.

Pamiętaj, że częste powstawanie siniaków zawsze należy skonsultować z lekarzem! Być może masz problemy z wątrobą, przyjmujesz niewłaściwe leki lub cierpisz z innych, poważnych przyczyn np. nowotworu krwi! Nigdy nie lekceważ zatem swojego stanu zdrowia. Szybka wizyta oraz podstawowe badania mogą Cię uspokoić lub pozwolą na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych i skuteczniejsze działanie lekarzy!

Dodaj komentarz