Dwa główne powody problemów z gramatyką j. angielskiego

Dwa główne powody problemów z gramatyką j. angielskiego

Gramatyka języka angielskiego sprawia wiele trudności każdemu uczącemu się tego języka. Dlatego też, aby ułatwić sobie życie, niektórzy twierdzą, że znajomość gramatyki nie jest konieczna. Przecież można się komunikować, po prostu ucząc się zwrotów i najczęściej używanych słów, bo nawet jeśli zdanie jest z błędem, to obcokrajowcy nadal zrozumieją, o co chodzi. Czy naprawdę tak jest? Dlaczego potrzebujesz gramatyki języka

Przypomnij sobie, jak wyglądały lekcje angielskiego w szkole. Większość była poświęcona teorii i ćwiczeniom pisemnym, a na mówienie i używanie konstrukcji gramatycznych w praktyce nie pozostawało wiele czasu. Jaki był tego skutek? W najlepszym wypadku zrozumiałaś zasady gramatyczne i możesz prawie bezbłędnie rozwiązać ćwiczenia. W najgorszym – masz bałagan wiedzy teoretycznej w głowie.

Gramatyka to szkielet języka, na który nakładamy słownictwo. To właśnie gramatyka pozwala budować zdania ze słów i wyrażać swoje myśli. Dzięki niej rozmówca rozumie, o czym mówisz: czy opowiadasz o przeszłości, o swoich planach na jutro, czy o tym, co robisz w bieżącym momencie.

Istnieją dwa główne powody.

1. Nie rozumiesz gramatyki.

Kiedy pracujesz z nauczycielem, jednym z jego kluczowych zadań jest wytłumaczenie zasad gramatycznych w prosty i zrozumiały sposób.

Co robić?

Nie musisz znać zasad na pamięć. Najważniejsze to zrozumieć logikę określonej reguły. Jeśli masz lekcje indywidualne i czegoś nie rozumiesz, najlepiej od razu pytaj o to nauczyciela. Dobry nauczyciel wyjaśni, narysuje, zobrazuje przykładami i zmusi cię do czynnego udziału i podania przykładów użycia konstrukcji gramatycznych z twojego życia. Jak myślisz, dlaczego nauczyciele ciągle pytają o to, co robiłaś w weekend? Tak, w ten sposób ćwiczysz np. Past Simple.

2. Nie używasz konstrukcji w praktyce.

Chodzi o samo robienie ćwiczeń pisemnych i pomijanie praktyki konwersacyjnej lub pisemnej z użyciem konstrukcji gramatycznych.

Co robić?

Od razu stosuj gramatykę w praktyce: używaj jej w rozmowach i e-mailach. Czy warto uczyć się, jak prowadzić samochód i nie jeździć? Pomyśl, jak długo ta wiedza pozostanie w twojej głowie, jeśli jej nie stosujesz. Tak samo jest z angielskim! Jeśli nie używasz w praktyce tego, czego się nauczyłaś, cała teoria ci się pomiesza, a o dużej jej części zupełnie zapomnisz. Dlatego jeśli nie używasz zasad gramatycznych w rozmowie, musisz je ciągle powtarzać.

Tak, będziesz w stanie mówić po angielsku bez znajomości gramatyki, ucząc się tylko słów i zwrotów. Ale nigdy nie będziesz mówić poprawnie ani pięknie, a twoi rozmówcy będą mieli trudności ze zrozumieniem cię i prowadzeniem z tobą dialogu. Nie ma jednak sensu uczyć się samych zasad gramatycznych i poświęcać cały czas tylko na to. Musisz nauczyć się używać gramatyki w swoich wypowiedziach. Dlatego tylko 20% czasu nauki powinnaś poświęcić na teorię, a 80% – na praktykę, czyli stosowania reguł w mowie i wypowiedziach pisemnych, ale nie ćwiczeniach gramatycznych (np. e-mailach). Ucz się gramatyki z głową! Ćwicz każdą konstrukcję gramatyczną w praktyce i układaj zgodne z nią zdania. To wtedy uzyskasz najważniejszy wynik – będziesz poprawnie i pięknie mówić po angielsku.

Dodaj komentarz