Jak pielęgnować skórę dziecka?

Jak pielęgnować skórę dziecka?

Noworodki i niemowlęta mają wyjątkowo wrażliwą skórę, która wymaga specjalnej pielęgnacji. Wraz ze wzrostem malucha zmienia się także jego skóra, więc preparaty do pielęgnacji powinny być dobrane zgodnie z jej potrzebami.

Jak zmienia się skóra u dziecka?

W przypadku noworodków i niemowlaków zmiany wyglądu skóry następują bardzo szybko. Przez kilka pierwszych dni życia skóra jest lekko zaczerwieniona, u dzieci urodzonych po terminie może być pomarszczona. Nierównomierny odcień skóry to efekt kształtowania się układu krążenia. Proces ten trwa kilka tygodni. W tym czasie stopy i dłonie malucha mogą być bardziej sine.

Na plecach i ramionach, a czasami również na czole, uszkach i policzkach pojawia się meszek płodowy. Zanika on w ciągu kilku tygodni. W pierwszych tygodniach życia skóra dziecka łuszczy się i mogą się na niej pojawiać krostki.

Jak pielęgnować skórę noworodka?

Kosmetyki dla małych dzieci powinny przede wszystkim minimalizować podrażnienia i utrzymywać integralność bariery naskórkowej. Preparaty muszą być odpowiednie do wieku dziecka, posiadać właściwe atesty i łagodny skład. Uniwersalnymi produktami do pielęgnacji, które przydadzą się każdemu rodzicowi, są m.in. jałowe gaziki, płatki kosmetyczne, szampony, krem na odparzenia, krem do twarzy, płyn myjący, oliwka dla dzieci, mydło, mleczko i chusteczki nawilżające.

Jak pielęgnować skórę z problemami?

Jeśli dziecko cierpi na atopowe lub kontaktowe zapalenie skóry, a także w przypadku skóry suchej i szorstkiej, warto sięgnąć po dermokosmetyki. Przeznaczone są one właśnie do skóry z problemami dermatologicznymi i alergicznymi. Są delikatniejsze niż produkty drogeryjne, odbudowują i utrzymują barierę ochronną skóry.

W aptekach można zapytać o emolienty – bezzapachowe preparaty, które nie mają w składzie barwników i mydła. W przypadku skóry problematycznej jeszcze ważniejsze jest korzystanie z preparatów wysokiej jakości o bezpiecznym składzie, które są dostosowane do wyjątkowych potrzeb skóry maluszka.

Dodaj komentarz