Jak zmotywować się do osiągnięcia celu?

Jak zmotywować się do osiągnięcia celu?

Stanąłeś przed poważnym zadaniem. Zostało ono tobie narzucone w szkole, pracy, lub jest twoim osobistym wyzwaniem. Deadline jest coraz bliżej, a ty nie masz w sobie siły, która zmotywuje cię do rozpoczęcia działania? Z pewnością nie jest to uczucie, które dostarcza pozytywnych emocji. Pewnie towarzyszy ci stres i frustracja, mimo, że wiesz, że umiesz i możesz to zrobić! Jednak zawsze wszystko wydaje się ważniejsze, ciekawsze niż zabranie się do pracy. Jak sobie z tym poradzić? Słowem klucz tego mini poradnika jest motywacja.

Jak znaleźć w sobie pokłady motywacji?

To pozornie bardzo proste. Wystarczy obejrzeć efekty innych w Internecie, pomyśleć “im szybciej zacznę, tym szybciej skończę” i zacząć działać. Myślisz sobie – “to wcale nie takie łatwe”. Racja. Sprawa wydaje się prosta, kiedy patrzysz na nią z dystansu. Spójrz zatem nieco bliżej.

Określ szczegółowy cel

Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć przed jakąkolwiek czynnością kierującą Cię do ukończenia zadania jest ustalenie celu. Nie wiesz jak masz iść, ponieważ nie wiesz, dokąd idziesz! Chcesz zacząć ćwiczyć? Świetnie, jednak to zbyt słabo sprecyzowany pomysł. Pomyśl o tym, co dokładnie chcesz osiągnąć, najlepiej metodą małych kroków. Tak więc, trzymając się przykładu o regularnych wizytach na siłowni, załóżmy, że w ciągu pierwszego tygodnia chcesz zrzucić 0,5 kg. To zdecydowanie lepsze podejście do problemu, niż dążenie do schudnięcia 10kg w nieokreślonym czasie.

Ustal korzyści

To ogromny zastrzyk motywacji – korzyści. Pozwolę sobie przytoczyć inny przykład, którym będzie nauczenie się dużej ilości materiału. Nie myśl o zarwanych nocach czy odmawianiu znajomym na propozycje spotkań – wtedy twoje myśli będą twoim własnym wrogiem! Zamiast rozmyślania nad stratami, ustal, co zyskasz. Co można zyskać z nauki? Rety, tutaj lista plusów może się nie kończyć. Począwszy od dobrej oceny, przez samorozwój, wygraną w konkursie, skończywszy na finalnym efekcie systematycznej nauki, jakim jest uzyskanie wymarzonej pracy.

Zgromadź potrzebne środki

Kolejny czynnik, zbliżający coraz bardziej do celu a jednocześnie podnoszący natchnienie do podjęcia wyzwania. Chcesz zacząć chodzić na siłownię? Wybierz się do sklepu po odpowiednie ubrania, buty i potrzebne narzędzia. Musisz napisać ważną pracę? Gromadź wiadomości z tematu, nad którym będziesz pracować. Zakup nowy notes, kolorowe pisaki, cokolwiek pomoże ci w porządkowaniu myśli. Kiedy już zgromadzisz pomoce, połóż je w widocznym miejscu a zobaczysz, że poziom chęci do działania zdecydowanie wzrośnie.

Ustal plan działania

Prawie ostatni krok na ścieżce do mety. Wpleć w grafik poszczególne czynności, które musisz wykonywać, lub rozpisz plan, jeśli zadanie chcesz wykonać jednorazowo. Mając przed sobą zamierzenie rozłożone na czynniki pierwsze, praca będzie polegała na odhaczaniu kolejno wykonanych punktów.

Teraz zostało ci już tylko działać! Widzisz, jakie to proste?

Dodaj komentarz