Jakie filmy mogą motywować

Jakie filmy mogą motywować

Filmy motywujące do działania

Temat szeroko pojętej motywacji nabiera coraz większej popularności, więc nic dziwnego, że ludzie stale szukają źródeł, z których mogliby ją czerpać. Czasami odpowiedź jest bardzo oczywista, ale z jakichś powodów nie wpada nam do głowy. Jeśli pomyślimy filmy motywacja zapewne nie będzie pierwszym, co przyjdzie nam na myśl. Jednak jeśli się nad tym poważnie zastanowimy, okazać się może, że rzeczywiście spora rzesza filmów niesie za sobą jakieś pozytywne przesłanie, które może popchnąć nas do działania.

Czy motywacja jest potrzebna

Istnieją sceptycy, którzy twierdzą, że wpływ motywacji na efektywność człowieka jest znacznie przesadzona. Ciężko jednak nie zauważyć nawet w codziennym życiu, że jeśli nasza praca jest żmudna, nudna i po jakimś czasie już zupełnie nie chce nam się jej wykonywać, nasze wyniki będą znacznie gorsze. Będziemy mniej się przykładać i zaczniemy popełniać wynikające z lenistwa i braku chęci błędy. Motywacja odgrywa jednak dużą rolę nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym. Bez niej ciężko będzie nam zmusić się do rzeczy takich jak ćwiczenia czy odchudzanie. Szybko może okazać się, że nasze postanowienia były tylko oznakami słomianego zapału i po niedługim czasie zapomnimy o celach, które sobie założyliśmy.

Jakie filmy mogą motywować

W zasadzie każdy film może zmotywować, jeśli jego przesłanie dotrze akurat do danej osoby. Jest jednak pewna grupa dzieł kinematografii, która celowo stara się skłonić widzów do działania po zakończeniu seansu. Są to w dużej mierze filmy sportowe oraz dotyczące prawdziwych historii. Jeśli widzimy kogoś, kto ciągle stawia czoło przeciwnościom losu i upada, ale zawsze się podnosi. potrafi to zrobić na nas wrażenie. Nie zawsze jesteśmy nawet świadomi efektu, jaki wywarło na nas obejrzenie danego filmu, ale podświadomie czujemy pewien impuls do działania i nagle chcemy zrobić coś, co od dłuższego czasu odkładaliśmy. Tutaj można podać chociażby przykład sławetnego Rocky’ego Balboa. Jego postać już na dobre osiadła na kanwie popkultury, popularyzując tym samym archetyp bohatera – underdoga, czyli kogoś, kto wychodząc z pozycji przegranego jest w stanie ostatecznie osiągnąć sukces. Zależnie od tego co nas interesuje, możemy także wybierać z szerokiej selekcji filmów o ludziach, którym udało się dotrzeć na szczyt biznesu czy przemysłu muzycznego.

Jeśli chodzi o filmy motywacja, którą można dzięki nim zyskać jest znacznie większa, niż wielu osobom mogłoby się wydawać. Są one doświadczeniami audiowizualnymi, którym łatwiej jest do nas trafić niż suchemu tekstowi na kartce. Dzięki temu mogą one mieć nawet większą skuteczności niż dedykowane książki i poradniki dotyczące motywacji.

Dodaj komentarz