Kiedy i jak wręczać prezenty gospodarzom spotkania?

Kiedy i jak wręczać prezenty gospodarzom spotkania?

Wybierając się na spotkanie towarzyskie jako goście, bardzo często mamy problem z podarkiem dla gospodarzy. Pojawia się dylemat – czy dawać prezent, czy nie dawać, a jeśli dawać – to jaki, jakiego natomiast nie? Przyjęte jest, że nie przychodzi się na proszone przyjęcie „z gołymi rękoma”, by podziękować za gościnę, poczęstunek i trud włożony w przygotowanie spotkania. Wszystko zależy jednak od okazji – czy jest to impreza urodzinowa lub imieninowa, czy może tylko sąsiedzkie spotkanie na kawę. Zapraszamy więc na krótką rozprawę dotyczącą wręczania prezentów na niezobowiązującym przyjęciu.

Kiedy należy przynieść prezent?

Prezenty koniecznie przynosimy ze sobą z okazji takich uroczystości, jak imieniny, urodziny czy ważne rocznice, a także na pierwsze odwiedziny u danych gospodarzy. W dobrym tonie jest jednak wręczenie skromnych podarków także wtedy, gdy spotykamy się tylko towarzysko – obowiązkowym standardem powinien być bukiet kwiatów da pani domu. Chodzi oczywiście o niewielkie, niezobowiązujące i niedrogie drobiazgi, które sprawią przyjemność gospodarzom nie epatując bogactwem i niepotrzebnym przepychem, który w większości przypadków będzie odebrany źle. Jak już wspomnieliśmy, drobny prezencik zawsze będzie miłym podziękowaniem za zaproszenie i za zorganizowanie spotkania. Warto również pamiętać, że przychodząc w odwiedziny do osób, które mają małe dzieci, powinniśmy przynieść drobny upominek dla szkrabów. Słodycze, książeczka do kolorowania lub jakiś ciekawy gadżet, nie tylko wywoła uśmiech na dziecięcej twarzy i sprawi przyjemność jego rodzicom, ale też zapewni bezcenną chwilę spokoju, w której będzie można oddać się rozmowie.

Co przynosić?

Najbardziej uniwersalnym podarunkiem dla pani domu są oczywiście kwiaty, lub zamiennie – dobre czekoladki. Dla pana natomiast, jeśli zaproszeni jesteśmy na obiad lub kolację albo wydaje nam się, że zostaniemy ugoszczeni poczęstunkiem, najlepszy jest dobry trunek adekwatny do okazji. Z alkoholem należy jednak szczególnie uważać, gdyż można wprawić gospodarzy w zakłopotanie i popełnić faux pas. Jeśli więc wiemy, że w domu naszych gospodarzy nie pije się alkoholu a zwłaszcza, gdy któreś z nich miało z nim problem, zrezygnujmy z zakupu butelki, przynosząc w zamian jedynie kwiaty. Sprawa wygląda podobnie z korkociągami lub eleganckimi piersiówkami, które są bardzo częstymi prezentami – można obdarować nimi jedynie osoby, które dobrze znamy i o których wiemy, że zdarza im się pić alkohol i choć trochę interesują się tego typu gadżetami. Jaki trunek natomiast wybrać, gdy jesteśmy całkowicie pewni, że nasz gospodarz nie jest abstynentem?
Najlepsze są trunki oryginalne i trudno dostępne, których zapas warto przywieźć z zagranicznej wycieczki. Świetnie sprawdzi się też dobrej klasy wino, a z mocniejszych trunków – whiskey. Nigdy nie należy zaś przynosić piwa. Jeśli chodzi o kwiaty, nie jest w dobrym tonie przynoszenie kwiatów w doniczkach. Najlepiej więc wybrać kwiaty cięte, ładne, a nie ładnie udekorowane. Jeżeli nie posiadamy wiedzy na temat upodobań pani domu, kierujmy się własnym gustem, pamiętając jednak o kilku rodzajach kwiatów, których nie powinno się dawać. Będą to na pewno czerwone róże, które mogą zostać odebrane przez panią domu z erotycznym podtekstem, białe róże kojarzone z niewinnością i cnotą, co może być odebrane jako przytyk, a także róże różowe, które kojarzą się z gasnącymi uczuciami. Nie powinno się również wręczać chryzantem i lilii, które przywodzą na myśl cmentarz i pogrzeb. Z drugiej strony dopuszczalne jest przynoszenie bukietów działkowych czy bukietów z kwiatów polnych, ale tylko dobrym znajomym. Jeśli nie znamy się na mowie kwiatów i kolorów, najlepszym rozwiązaniem będzie podpytanie kwiaciarki, która na pewno pomoże. Bardzo częstym i ciekawym prezentem, najbardziej docenianym przez obdarowanych, są też robótki ręczne, czyli przedmioty własnoręcznie przez nas wykonane. Świetnym pomysłem jest przyniesienie samodzielnie upieczonego ciasta czy ciasteczek, gdy idziemy na kawę do znajomych, własnych przetworów, alkoholu (z powyższymi zastrzeżeniami) czy nawet małego “dzieła sztuki” namalowanego, uszytego lub wyrzeźbionego przez nas. Są to bowiem prezentu “od serca”, w których przygotowanie włożyliśmy trud – co z pewnością docenią gospodarze.

Jak wręczać?

Nie powinno się wciskać w ręce gospodarza prezentów, gdy tylko uchyli nam drzwi wejściowe swojego domu. Najpierw należy wejść, rozebrać się z wierzchniego odzienia i ze wszystkimi przywitać, a dopiero wtedy obdarowywać prezentami. Alkohol zwyczajowo wręcza się gospodarzowi, natomiast kwiaty – pani domu. Mężczyzna, który przychodzi na przyjęcie, powinien wręczyć pani domu bukiet kwiatów, a panu – butelkę trunku. Kobiecie raczej nie wypada przekazywać gospodarzowi alkoholu, szczególnie, jeżeli przychodzi sama. Wino, podobnie jak kwiaty, wręcza się bez papierka, ewentualnie w ozdobnej torebce. Co ważne, w żadnym wypadku nie należy się chwalić się przed resztą przybyłych gości tym, co przynieśliśmy.

Dodaj komentarz