Krótka recenzja gry – Oxygen Not Included

Krótka recenzja gry – Oxygen Not Included

Z wczesnego dostępu, do pełnego wydania. Oxygen Not Included

Oxygen Not Included to gra, która przez dłuższy czas była sprzedawana we wczesnym dostępie. Z systematycznymi aktualizacjami, ciągle rozwijaną rozgrywką i stale dodawanymi nowymi technologiami, zagrożeniami, fauną i florą zdobyła uznanie graczy lubujących się w survivalowych wyzwaniach, strategicznych planach i mikro zarządzaniu. To produkt pełen, dobry, ale i wymagający zrozumienia wielu ciekawych mechanik, dzięki którym osiąga się najlepszą wydajność, zdobywa najrzadsze surowce, produkuje żywność dla każdego z duplikantów i zaopatrza się w energię elektryczną maszyny, bez których nie ma się szans na przeżycie, rozwój i kosmiczne podróże.

Wszystko ładnie ze sobą współgra

Oxygen Not Included potrafi zaskoczyć funkcjonalnością, tym, jak wszystko ze sobą harmonijnie współgra, jak łatwo jest zdobyć nowe technologie, ale i jak z drugiej strony trudno jest zyskać najlepszą wydajność tworzonych przez nas maszyn. Tutaj musimy zapewnić ciągłość dostaw, zagwarantować pokrycie zapotrzebowania na surowce, poszukiwać ich, wydobywać, przetwarzać i wykorzystywać. Także produkować, gdy zajdzie konieczność budowy niektórych elementów z bardziej wytrzymałych materiałów lub z lepiej przepuszczających ciepło, czy będących znacznie lepszymi izolatorami.

Surowce, żywność, życiodajne gazy

Poza zapewnieniem materiałów należy także zadbać o pożywienie, które można hodować na kilka sposobów. Każda z hodowlanych roślin zapewnia nam inne składniki, każde ze zwierząt większy lub mniejszy kawał mięsa. Każde z nich ma inne zapotrzebowanie na pożywienie, nawożenie, dostęp do światła czy środowisko, w którym najlepiej się rozwija. Zapewnienie odpowiednich warunków wzrostu, zbiory i przetworzenie składników na żywność to jedne z wielu wyzwań czekających gracza już we wczesny etapie rozgrywki w Oxygen Not Included.

Ciężka praca popłaca

Aby dopiąć swego i wybrać się w pierwszą podróż kosmiczną, by dostać się na powierzchnie asteroidy, w której głębinach zaczynamy rozgrywkę, by wreszcie przywieźć nieznane gatunki, czy surowce z odległych zakątków galaktyki, trzeba się bardzo napracować. Sama budowa rakiety wymaga od nas wielu wykwalifikowanych pracowników, lot kosmiczny – specjalisty w postaci pilota, który wcześniej odbył długie szkolenie. Zabezpieczenie bazy przed złymi skutkami kontaktu z próżnią też jest wyzwaniem. Zadań jest mnóstwo, ale warto jest o to wszystko zadbać i dotrzeć do jednego z ostatnich etapów rozgrywki. Rozgrywki, która powinna zapewnić nam zabawę przez wiele dni, tygodni, a niektórym nawet lata.

Podsumowanie

Oxygen Not Included, to gra stworzona w dwuwymiarowym środowisku z przekrojowym widokiem z boku. To także propozycja, w której trzeba się nieźle napracować, by zapewnić stabilny rozwój koloni i możliwość przetrwania wszystkich jej mieszkańców. Nie jest to gra dla laików, dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grami, zarządzaniem, czy umiejętnościami dysponowania zasobami. To pozycja dla wytrwałych, którzy stale poszukują nowych i lepszych rozwiązań, którzy uwielbiają eksperymentować, którzy nie boją się wyzwania.

Dodaj komentarz