Motywacja do zmiany

Motywacja do zmiany


Często w naszym życiu pojawia się moment kiedy chcemy dokonać zmian. Może doszliśmy do momentu kryzysowego, kiedy uświadamiamy sobie, że zmiany są konieczne. Możemy także być w dobrej sytuacji, a zmiany to możliwość rozwoju i znacznego polepszenia już dobrej sytuacji. Zmiany niezależnie od motywacji zawsze będą obecne w naszym życiu. Jednak do droga od chwili kiedy uświadamiamy sobie, że chcemy zmian, do momentu ich realizacji okazać się może znacznie dłuższa niż przypuszczaliśmy. Poza impulsem, który wywołuje w nas chęć zmian potrzebne będą także czynniki, które zmotywują nas do dokonania tych zmian i będą trzymać nas w naszym postanowieniu tak długo, aż zrealizujemy zamierzony cel.

CEL

Każda zmiana zaczyna się od wyznaczenia sobie celu. Tak na przykład naszym celem jest zacząć biegać aby zgubić zbędne kilogramy. Nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Powinniśmy więc zacząć swoją przygodę od 2 treningów tygodniowo, podczas których bez zatrzymania, w wolnym tempie, przebiegniemy 3 kilometry. Chcemy przez to powiedzieć, że cel który stawiamy przed sobą powinien być realistyczny. Tylko cel, który jesteśmy w stanie realizować będzie motywacją do zmiany. Jeżeli naszym celem było by przebiegnięcie 10 kilometrów, z całą pewnością już po pierwszym treningu, stracilibyśmy motywację do zmiany. Oczywiście cele powinny być ambitne i zakładać od nas zaangażowanie i determinację. Jednak to, że cel jest ambitny nie przekreśla także tego, aby był możliwy do zrealizowania. Ponadto, tak jak i my nasz cel może ewaluować. Inny cel postawimy sobie na początku naszej przygody z bieganiem, a inny po pół roku regularnego treningu. Ważne jest aby wiedzieć czego chcemy i do czego dążymy.

PLAN

Aby realizacja naszego celu się powiodła, a motywacja do zmiany utrzymana była na wysokim poziomie, potrzebny będzie nam dobry plan działania. Dzięki sporządzeniu planu działania będziemy wiedzieli jak ma wyglądać droga do osiągnięcia celu oraz co po kolei musimy robić aby go osiągnąć. Okazać się może także, że nawet najtrudniejszy cel, który na pierwszy rzut oka wydaje się zbyt skomplikowany i prawie nierealny do zrealizowania jako całość, składa się z wielu już nie tak trudnych elementów. Kiedy przyłożymy się do poszczególnych punktów planu, okazuje się, że nawet najtrudniejszy cel przy dobrym planie, odrobinie sprytu i trochę większej dawce pracy, jest możliwy do zrealizowania.

MAŁE KROKI

Z planowaniem naszego działania, ściśle wiąże się także rozdrobnieniem celu na mniejsze zadania. Podczas realizacji celu skupić powinniśmy się na jego poszczególnych etapach. Dzięki temu nawet odległy w czasie cel będzie przynosił nam małe zwycięstwa. Dzięki temu, że główny cel będzie podzielony na mniejsze zadania, poszczególne z nich będą znaczyły o naszym sukcesie. Każde zrealizowane zadanie będzie motywować do zmiany oraz do podjęcia kolejnych działań. Ponadto, każde ukończone zadanie będzie zbliżało nas do realizacji naszego celu. Jeśli osiągniesz jeden mały cel z ochotą podejmiesz się kolejnego zadania. Motywacja do zmiany będzie cały czas na odpowiednim poziomie, przez powodzenie każdego małego projektu, który został zakończony w drodze do realizacji celu głównego. Poprzez podzielenie celu na mniejsze zadania szybciej będziesz mógł cieszyć się sukcesem i się tym dodatkowo motywować. Cała droga nie będzie wtedy tak długa i żmudna, a nasza motywacja do zmiany będzie cały czas podsycana.

NIE ODKŁADANIE ZADAŃ NA PÓŹNIEJ

Motywacja do zmiany najsilniejsza jest na samym początku, kiedy to w głowie pojawi nam się nowy pomysł. Nigdy później motywacja do zmiany nie jest już tak silna, nawet gdy bardzo pracujemy nad utrzymaniem jej na wysokim poziomie. O czym była już mowa powyżej, droga od impulsu, kiedy to chcemy zmiany do realizacji naszego pomysłu okazać się może bardzo długa. Wiemy bowiem doskonale, że od chęci do realizacji zadania, droga jest często bardzo długa. Zatem, jeśli już w naszej głowie zrodzi się chęć zmiany i ułożymy plan działania, po pierwsze nie odkładajmy naszego pomysłu na później. Pamiętajmy, że na samym początku nasza motywacja do zmiany jest największa, warto więc ten fakt wykorzystać na swoją korzyść. Po drugi, nie odkładajmy także poszczególnych zadań na później. Jeśli konsekwentnie będziemy realizować, punkt po punkcie nasz plan, z całą pewnością motywacja do zmiany będzie utrzymywać się na stałym poziomie.

POZYTYWNE NASTAWIENIE

Aby nasza motywacja do zmiany utrzymana była na dobrym poziomie tak samo jak nasza ciężka praca, ważne jest nasze podejście. Wszystko siedzi w naszej głowie. To my decydujemy o tym ile danego dnia jesteśmy w stanie zrobić. Od nas samych zależy czy wygra pracowitość czy lenistwo. Dlatego tak ważne jest pozytywne podejście. Skoro pojawił się nam w głowie plan i zaczęliśmy go realizować oznacza to, że jest on dla nas dobry. W związku z tym pozytywne podejście do zadania należy utrzymywać przez cały czas. Z pewnością pojawią się także momenty zwątpienia i przeszkody, które będzie trzeba pokonać. Wtedy należy pamiętać, że zamiast się poddawać i od razu wszystko rzucać, należy wyciągnąć z tego wnioski i zastosować jako wskazówki na przyszłość. Warto zawsze szukać korzyści i pozytywów, a nie negatywnych stron danej sytuacji.

DOBRE OTOCZENIE

Zarówno na nasze samopoczucie jak i chęci do działania znaczący wpływ mają ludzie, którymi się otaczamy. Motywację do zmiany może nam dać albo odbierać otocznie, w którym przebywamy. Dlatego tak ważne jest aby otaczać się ludźmi, którzy dają nam energię i motywują do działania. Jeśli będziemy chcieli coś zmienić, ludzie którzy pchają nas do przodu, mówią, że robimy dobrze oraz są z nami w momentach zwątpienia, nie pozwalając się poddać, będą dla nam motywacją do zmiany i nie pozwolą nam zawrócić. Dobre otoczenie to wielka motywacja do zmiany.

KORZYŚCI I NAGRODY

Motywacją do zmiany i utrzymania jej na wysokim poziomie są także pozytywne bodźce. Każdy zgodzi się z tym, że korzyści jakie możemy osiągnąć wykonując daną pracę są dużą motywacją do działania. Motywować do zmiany mogą nas korzyści jakie niesie za sobą nasza ciężka praca. Przykładowo, poświęcamy swój czas na naukę języków. Dzięki temu otrzymamy w pracy awans i będziemy lepiej zarabiać. Korzyści w tym przypadku nie będą widoczne od razu. Innym sposobem na podtrzymanie swojej motywacji do zmiany są nagrody, a także nagradzanie się. Gratyfikacje jakie otrzymujemy są dużą motywacją i zachęcają do działania. jeśli nasza praca wiąże się z korzyściami chętniej się jej podejmujemy.

PODSUMOWANIE

Motywacja do zmiany jest więc najsilniejsza w momencie kiedy w głowie pojawi się nam pomysł. Ważne jest więc aby nie zwlekać z wcieleniem naszego pomysłu w życie. Dzięki samodyscyplinie, zaangażowaniu i regularnemu działaniu nasza motywacja do zmiany będzie utrzymywać się na odpowiednim poziomie. Aby samemu zadbać o wysoką motywację do zmiany warto z każdej sytuacji wyciągać plusy i nagradzać się za małe sukcesy. Pamiętać należy także, że nie od razu możemy zrobić wszystko. Aby osiągnąć cel i utrzymać motywację do zmiany na górnym pułapie, należy cel podzielić na mniejsze zadania i cieszyć się z każdego zrealizowanego punktu, który ma być dla nas dodatkową motywacją.

Dodaj komentarz