Motywacja pozafinansowa

Motywacja pozafinansowa

MOTYWACJA POZAFINANSOWA

Motywacja czyli sposoby na zwiększenie chęci do działania. Z brakiem chęci do działania i sposobami na motywowanie innych oraz samego siebie mamy do czynienia każdego dnia. Szukamy motywacji zarówno w pracy jak i w życiu codziennym. Szukamy sposobów, które w pozytywny sposób wpłyną na naszą skuteczność i zaangażowanie. Wielu z nas powie, że najskuteczniejszą formą na zwiększenie efektywności jest odpowiednie wynagrodzenie. Najważniejszym sposobem na skuteczną motywację jest dla wielu aspekt finansowy. Oczywiście, jest to bardzo ważny aspekt. Wiele czynności podejmujemy dlatego żeby zarobić. Im kwota zarobku jest większa tym bardziej przykładamy się do danego zadania i tym większe jest nasze zaangażowanie. Często nie szukamy innych możliwości. Wybieramy nagradzanie w formie finansowej, często także dlatego, że nie zdajemy sobie sprawy, że za dobrze wykonane zadanie, dobre postępowanie czy wypełnienie obowiązków możemy wynagrodzić kogoś w sposób niematerialny. Mówimy wtedy o motywacji pozafinansowej, która jest mniej popularna. Czasem jednak, nawet nieświadomie wykorzystujemy ją w życiu codziennym. Jest równie ważna co motywacja finansowa. Powinniśmy zatem częściej w celu gratyfikacji sięgać właśnie po motywację pozafinansową.

MOTYWACJA WEWNĘTRZNA

Motywacja wewnętrzna jest jednym ze sposobów niematerialnego pobudzania w sobie chęci do pracy i dalszego działania. Jest to rodzaj motywacji pozafinansowej, gdyż za daną pracę nie oczekujemy żadnych materialnych korzyści. Z motywacją wewnętrzną mamy do czynienia wtedy kiedy cieszy nas samo wykonywanie danego zadania i nie chcemy za to zapłaty. Motywacja wewnętrzna dotyczy jak sama nazwa wskazuje naszych wewnętrznych odczuć i korzyści z tym związanych. Przykładem tego rodzaju motywacji pozafinansowej jest niesienie pomocy osobom potrzebującym. Radość i motywację do dalszego działania czerpiemy z faktu, że dzięki nam komuś żyje się lepiej. Naszą nagrodą za ciężką pracę i włożony trud jest zadowolenie osób, który pomogliśmy.kiedy nasze starania kończą się sukcesem jesteśmy odpowiednio zmotywowani do dalszego działania. Jest to rodzaj motywacji pozafinansowej, który jest bardzo efektywny.

MOTYWACJA POZAFINANSOWA W ŻYCIU CODZIENNYM:

WSPÓLNIE SPĘDZONY CZAS

W odniesieniu do życia codziennego również szukamy sposobów na zmotywowanie zarówno siebie jak i innych. Jako rodzice każdego dnia spotykamy się z tym, że musimy namawiać nasze dziecko na wykonanie pewnych czynności. Najprostsze, codzienne czynności często okazują się problemem. Wyniesienie śmieci, zmycie naczyń czy wyjście z psem poprzedzone jest wielką kłótnią. Zapłata w formie finansowej, za czynności, które trzeba zrobić w domu, nie jest dobrym sposobem. Czemu mamy płacić komuś za to, skoro do tego, że są naczynia do umycia czy śmieci do wyniesienie, które są tak samo jego jak i nasze, a wspólne gospodarstwo domowe to także obowiązki. Sposobem na to może być motywacja pozafinansowa. Możemy przykładowo zaoferować dziecku wspólnie spędzony dzień w formie jaką sobie wybierze. Może to być wspólny wieczór w kinie na jego ulubionej bajce czy filmie. Możemy także zaproponować wspólne wykonywanie obowiązków. Czasem nic innego nie zachęca tak skutecznie do pracy jak osoba obok. Jest to także forma motywacji pozafinansowej. Zachęcamy kogoś do działania nie płacąc mu za to, a proponując inną formę gratyfikacji.

WYMARZONA SYLWETKA

Kilka razy w tygodniu chodzimy na siłownię bądź uprawiamy inny sport. Nikt nam za to nie płaci a jednak dalej to robimy. Mamy tutaj także do czynienia z motywacją pozafinansową. Chcemy zrzucić zbędne kilogramy i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Zdobycie fit ciała motywuje nas do regularnych treningów i tego aby trwać w naszym postanowieniu. Motywacja jest czysto pozafinansowa.

WZROST PRESTIŻU

Podnoszenie kwalifikacji, chęć zdobywania nowych doświadczeń oraz umiejętności to nie tylko możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy. Motywacją pozafinansową jest w tym przypadku także fakt, że dobre wykształcenie oraz wiedza gwarantują także zdobycie prestiżu i poszanowania w naszym otoczeniu. Jeśli uchodzimy za osobę zorganizowaną, poukładaną, wykształconą i inteligentną wzbudzamy szacunek.

MOTYWACJA POZAFINANSOWA W PRACY:

WYJAZDY INTEGRACYJNE

Z szukaniem motywacji, poza życiem codziennym, najczęściej mamy do czynienia w pracy. Sposobem na zwiększenie motywacji wśród swoich pracowników może być wiele innych sposobów aniżeli motywacja finansowa. Popularnym sposobem motywacji pozafinansowej jest organizowanie wyjazdów integracyjnych. Dzięki temu pracownicy mogą się odstresować i wspólnie spędzić czas. Poprzez wspólnie spędzony czas na gruncie prywatnym będą mogli się zintegrować. Praca wiązać się będzie nie tylko z obowiązkami ale i z przyjemnościami i miło spędzony czasem. Znajomi z pracy będą nie tylko współpracownikami, ale i dobrymi kolegami. Poprzez to zżywamy się także z naszą pracą. Ta forma motywacji pozafinansowej niesie więc za sobą wiele korzyści zarówno dla pracowników jak i pracodawcy.

SZKOLENIA

Innym sposobem motywacji pozafinansowej jest organizowanie szkoleń. Wiedza pracowników o tym, że pracodawca widzi w nich coś więcej i chce aby się rozwijali jest nie do przecenienia. Pracownicy są wtedy odpowiednio zmotywowani do zwiększania skuteczności swoich działań oraz jeszcze lepszej pracy. Jeśli pracodawca dba o kwalifikacje swoich pracowników, sam również zyskuje. Ma wtedy wykwalifikowaną kadrę, która może znacznie więcej niż osoby, które nie mają możliwości poszerzać swojej wiedzy.

INDYWIDUALNY SYSTEM OCENIANIA

Dobrym sposobem na motywację pozafinansową jest także indywidualny system oceniania pracowników. Nie chodzi o to aby dzielić ich na lepszych i gorszych. Indywidualny system oceniania ma za zadanie ocenić pracę i zaangażowanie poszczególnych osób. Często pracy wszystkich zatrudnionych osób nie będzie można zmierzyć tą samą miarą, gdyż zadania które wykonują różnią się od siebe pod wieloma względami. W związku z tym do każdego powinniśmy podejść indywidualnie i ocenić tak jego pracę. Nie oceniajmy na zasadzie porównań, a raczej według zaangażowania, jakości wykonanych zadań i ilości włożonej pracy. Poprzez takie postępowanie pracownik będzie czuł, że jego praca ma znaczenie. Z pewnością wzrośnie jego wydajność i zaangażowanie. Będzie czuł, że jego praca jest ważna, a wysiłek ma znaczenie gdyż jest zauważony przez szefa. Jest to rodzaj motywacji pozafinansowej, który sprawi, że pracownik poczuje się doceniony.

Powyższe przykłady pokazują, że motywacja finansowa nie jest jedynym sposobem na zwiększenie efektywności wykonywanych działań. Szukając sposobów na zwiększenie chęci do działania nie powinniśmy zapominać o motywacji pozafinansowej. Oddziału ona na inne aspekty. Jest jednak w wielu przypadkach rozwiązaniem korzystniejszym i bardziej efektywnym.

Dodaj komentarz