Wymagania dla początujących hodowców Agamy Brodatej

Wymagania dla początujących hodowców Agamy Brodatej

Agama dzięki swojemu spokojnemu usposobieniu i odporności jest bardzo dobrym wyborem aby rozpocząć przygodę z terrarystką. Są to jaszczurki ufne w stosunku do człowieka, łatwo się oswajają jednocześnie bardzo efektowne. Dorosłe osobniki przy odpowiedniej opiece i warunkach mogą dorastać nawet do 60 cm. Mimo swoich gabarytów potrafią szybko biegać więc potrzebują sporego terrarium.

Wygląd:

Barwa grzbietu jaszczurek od ciemnoszarej po jasnokremową z jasnym – kremowym lub białym brzuchem. Łuski grzbietowe bardzo dobrze widoczne tworzą jednorzędowy grzebień. Szeroka głowa tych gadów z boku i i na podgardlu ozdobiona łuskami przypominającymi kolce.

Cechy szczególne:

W sytuacji kiedy jaszczurka czuje się zagrożona, przy zalotach lub kiedy okazuje swoją dominacje nadyma podgardle pokryte drobnymi łuskami, które w tym momencie wygląda jak broda. Stąd też nazwa.

Dymorfizm płciowy:

U samców można zauważyć wyraźnie rozwinięte pory udowe oraz znacznie szerszą i pogrubioną nasadę ogona niż u samic. Samce są też większe niż samice oraz ich „broda” podczas podniecenia i zalotów przyjmuje czarny kolor. Głowa samic jest smuklejsza. Samce mają masywniejszą, bardziej „kanciastą” i ostrzej zakończoną głowę.

Zachowanie:

Agamy to jaszczyki o typowo dziennej aktywności. Bardzo chętnie wygrzewają się, łapiąc promienie słoneczne. Dzięki ich towarzyskiemu usposobieniu możemy spokojnie, bez stresowania gada je obserwować. W momencie kiedy temperatura w terrarium robi się za wysoka agama będzie szukała schronienia w chłodniejszej części terrarium lub próbowała wykopać dołek w podłożu.

Terrarium i oświetlenie:

Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika to 120/70/60 (dł. szer. wys.). Są to jaszczurki sporych gabarytów więc potrzebują sporo miejsca. Agamy żyją w środowisku pustynnym / stepowym więc wystrój terrarium powinien zawierać sporo głazów gdzie gad będzie mógł się wygrzewać, konarów gałęzi oraz kryjówek. Zalecane jest terrarium o wystroju wielopoziomowym gdyż te gady uwielbiają się wspinać. Wilgotność powinna być w granicach 50 – 60%. Niezbędnym wyposażeniem jest miseczka z wodą, którą powinniśmy codziennie wymieniać gdyż agamy lubią się do niej załatwiać. Gady te lubią wysoką temperaturę więc w terrarium temperatura w dzień powinna wynosić 26 -34 stopnie lecz na wyspie ciepła ok 40 stopni. Wymagają doświetlania UVB. W nocy temperatura powinna spadać do 20 – 22 stopni.

Rozmnażanie:

Rozmnażanie agam poleca się jednak osobą, które mają już jakieś doświadczenie w terrarystce. Warunkiem udanego rozrodu jest bardzo dobra kondycja osobników ich dojrzałość oraz brak pokrewieństwa. Dojrzałość płciową osiągają w wieku ok 12 – 16 miesięcy. Kopulacja trwa zazwyczaj parę minut. Po ok 1 – 1,5 miesiąca od kopulacji samica zaczyna przygotowywać się do składania jaj kopiąc jamy w podłożu następnie je zakopując. Ilość złożonych jaj zależy od wieku samicy i waha się od 12 do max 25 sztuk. Jaja przenosimy delikatnie do pojemnika wypełnionego wilgotnym wermikulitem lub perlitem i umieszczamy w inkubatorze. Przy wilgotności 80-90% i w zależności od temperatury po 62-70 dniach (w temperaturze 29-30°C) lub 68-98 dniach (w temperaturze 26°C) wylęgają się młode. Zazwyczaj wylega się 70-90% jaj.

Żywienie:

Agamy są zwierzętami wszystkożernymi jednak podstawę diety powinny stanowić owady i inne bezkręgowce. Tu należy pamiętać aby owady, które podajemy nie były większe niż głowa naszej agamy gdyż gad po prostu nie będzie w stanie go zjeść. Pokarm roślinny natomiast może stanowić nawet 40% jej diety. Spokojnie możemy podawać liście i kwiaty mniszka lekarskiego, liście i kwiaty koniczyny, liście melisy i trzykrotki. Agama nie pogardzi też rozdrobnionymi owocami takimi jak jeżyny, maliny, mango, jabłko lub startymi warzywami jak marchew. Bardzo okazjonalnie jak, np. raz w miesiącu możemy pokusić się o podanie mysiego noworodka.

Przestroga:

Przy przenoszeniu jaj do inkubatora pamiętaj aby ich nie przekręcać! Najlepiej zaznaczyć kropką jajko aby wiedzieć jak leżało w terrarium i dopiero przenieść je do pojemnika z wermikulitem lub perlitem. Przekręcenie jajka może spowodować utopienie zarodka.

Dodaj komentarz