Zasady gry w 3-5-8

Zasady gry w 3-5-8

3-5-8 jest wciągającą grą karcianą, której celem jest zdobycie przez graczy jak największej liczby punktów. Zasady gry są stosunkowo proste. Jeśli jesteś fanem gier karcianych, ta gra z pewnością przypadnie ci do gustu.

Rozdanie

Do 3-5-8 będzie potrzebna cała talia karciana, składająca się z 52 kart. Gra przeznaczona jest dla trzech graczy. Każda gra rozpoczyna się rozdaniem, osoba rozdająca jest wybierana losowo. Przy każdej kolejnej partii osoba rozdająca zmienia się, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Każdy z graczy otrzymuje 16 kart. Pozostałe cztery karty przeznaczone są na musik, czyli karty niewidoczne dla graczy. Rozdający ma też prawo wybrać, które karty przeznaczy na musik. W tym wypadku, zamiast przekazać wybraną kartę graczowi, odkłada ją na musik, ponownie zaczynając rozdanie od następnej karty. Ta zasada nie dotyczy pierwszej i ostatniej karty z talii. 

Wybranie atu

Kolejnym etapem gry jest tak zwane wybranie atu (tzw. kozery). Oznacza to wybór koloru w kartach, który przebija karty o innych kolorach. Osoba rozgrywająca ma prawo wybrać ten kolor na podstawie pierwszych sześciu kart otrzymanych przez rozdającego. Gracz może też zdecydować się na wybór jednej z dwóch gier bez kozery:

– bez atu – tutaj zasady są takie same, jak w przypadku gry z kozerą – z tą różnicą, że jej nie ma,

– bez lew – w grze będzie chodziło o zdobycie jak najmniejszej ilości lew.

Po wybraniu karty rozgrywający ma prawo obejrzeć swoje pozostałe karty. Następnie, bezpośrednio po wskazaniu atu, rozgrywający odkrywa cztery karty z musika, tak, by wszyscy gracze mogli je zobaczyć. Te cztery karty wędrują do rozdającego, a w zamian kładzie on na stół swoje cztery zakryte karty. Karty te pozostają na stole do momentu kolejnego rozdania.

Rozgrywka

Gracz, który wybrał kozerę, rozpoczyna grę. Należy dokładać karty w kolorze wyjścia. Jeżeli gracze nie posiadają takiej karty, kładą kozerę, dzięki czemu zdobywają lewę. Natomiast w przypadku, gdy nie posiadają kozery, mogą wyłożyć dowolną kartę. Istnieje również możliwość ustalenia zasady o obowiązku przebijania kartą starszą, jednak nie jest to konieczność. W grze istnieją cztery możliwe rodzaje rozgrywek: 4 atutowe, bez atu oraz bez lew. Każdy z graczy ma obowiązek rozegrać wszystkie z czterech możliwości, kolejność jest dowolna. Całość gry składa się łącznie z osiemnastu rozgrywek.

Zasady liczenia punktów:

Do podliczenia punktów służy wzór:

P=W-Z.

  • P – oznacza luczbę punktów,
  • W – liczbę wziętych lew,
  • Z  – liczbę lew obowiązkowych (dla rozdającego będą to 3 lewy, dla wybierającego kozerę – 8, a dla trzeciego z graczy – 5).

Wyjątkiem jest rozgrywka „bez lew”, w której chodzi o zebranie jak najmiejszej ilosći lew – w takiej sytuacji wzór zmienia się na P=Z-W. Gracz rozgrywający ma wówczas prawo wziąć maksymalnie 3 lewy, rozdający 8, a trzeci z graczy 5. Suma punktów wszystkich graczy w każdym przypadku jest równa 0.

Zakończenie gry

Gra kończy się w momencie, gdy wszyscy gracze wybiorą wszystkie kolory oraz gry bez atu. 

Jak sprawić, by Twoja gra 3-5-8 była bardziej ekscytująca?

3-5-8 to gra karciana, w którą gra troje dzieci jest pięć obiektów oraz osiem pytań. W zależności od ilości graczy uczestnicy otrzymują po trzy, pięć lub osiem obiektów.  Jeden gracz zadaje pytanie z listy pytań, a następnie przekazuje je następnemu graczowi, który musi odpowiedzieć jedną z ośmiu możliwych odpowiedzi.

Oto kilka pomysłów na gry dla dzieci w domu:

1) Daj każdemu dziecku trzy lub cztery ponumerowane kartki papieru i pozwól im wymyślić historię o tym, jak je zdobyło, aby wygrać więcej kartek.

2) Daj każdemu dziecku inny przedmiot i zobacz, czy może wymyślić pomysł na to, co może zrobić jego przedmiot lub do czego może być używany.

3) Zagraj w „Szpieguję”

Przewodnik po wygraniu gry w 3-5-8

W grze w trzy karty istnieje wiele strategii, których możesz użyć, aby wygrać. Strategia, na której omawianiu się skupimy, polega na tym, jak wygrać trzema kartami na osiem.

Aby wygrać z trzema kartami na osiem, musisz upewnić się, że twoja pierwsza karta to niska karta, a druga karta wysoka. W ten sposób będziesz miał więcej opcji dla trzeciej karty. Możesz zatrzymać dwie pierwsze karty i pozbyć się trzeciej lub zatrzymać dwie pierwsze karty i odrzucić trzecią.

W grę karcianą zwykle gra dwóch graczy. Celem gry jest wygranie wszystkich kart w grze poprzez odrzucenie wszystkich swoich kart jako pierwszy.

3 powody, dla których gry karciane to idealna aktywność rodzinna

  1. Gry karciane to świetny sposób na spędzenie czasu z członkami rodziny.
  2. Gry karciane to świetny sposób na zachęcenie dzieci do interakcji w zabawny i wciągający sposób.
  3. Gry karciane pozwalają na elastyczną rozgrywkę, co oznacza, że grę można dostosować do poziomu umiejętności wszystkich zaangażowanych graczy.

Dodaj komentarz