Jak się dobrze uczyć – 3 najlepsze sposoby

Jak się dobrze uczyć – 3 najlepsze sposoby

Rok szkolny zaczął się na dobre, większość uczniów pogodziła się już z końcem wakacji, jednak nie oznacza to, że ochoczo podchodzą do nauki. Uczenie się może sprawiać niektórym trudności, a przyswajanie wiedzy na lekcjach również nie jest takie proste. Jeśli zastanawiasz się jak się dobrze uczyć, aby zapamiętać jak najwięcej to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów, które mogą Ci w tym pomóc.

Zmotywuj się

Bez odpowiedniej motywacji na nic pójdzie przeglądanie książek i próba nauczenia się czegokolwiek. Przed rozpoczęciem nauki zastanów się jakie efekty chcesz dzięki temu osiągnąć i wyznacz sobie cel, do którego chcesz dążyć. Może to być np. piątka na semestr z przedmiotu, który zawsze sprawiał Ci trudność lub czerwony pasek na świadectwie. Wyznaczenie sobie odpowiedniego celu to połowa sukcesu, jeśli chodzi o efektywną naukę. Nie traktuj nauki jako przykrego obowiązku i czegoś, co musisz zrobić. Pomyśl sobie, że chcesz to zrobić i pomoże Ci to osiągnąć jakiś cel. Możesz też ustalać sobie bliższe cele np. zaliczenie sprawdzianu na dobrą ocenę. Spełnianie takich małych celów da Ci satysfakcję i motywacje to dążenia po coś bardziej odległego w czasie.

Zadbaj o otoczenie

Miejsce i otoczenie, w którym się uczymy, również ma znaczenie. O wiele przyjemniej będzie Ci przyswajać wiedzę w uporządkowanym i wygodnym miejscu. Przed rozpoczęciem nauki przygotuj swoje biurko, uporządkuj je i spraw, żeby zachęcało Cię do nauki. Bałagan wokół może Cię rozpraszać i sprawi, że nie skupisz się odpowiednio na tym, czego właśnie chcesz się nauczyć. Jeśli lepiej uczy Ci się w ciszy, to wycisz telefon oraz telewizor. Jeśli za oknem panuje hałas, to lepiej je zamknij. Są też osoby, które lepiej przyswajają wiedzę, słuchając muzyki. Jeśli należysz do tych osób, to możesz puścić sobie muzykę w tle. Wybieraj utwory, które pozytywnie Cię nastrajają i motywują do pracy.

Rób sobie przerwy

Podczas nauki wyznaczaj sobie krótkie przerwy na odpoczynek. Możesz stworzyć system, który opiera się na 30 minutach nauki i 5 minutach przerwy. Podczas czasu na naukę maksymalnie skup się na przyswajaniu wiedzy, a podczas przerwy daj nieco odetchnąć swojemu umysłowi. Podczas przerwy możesz np. otworzyć okno i się dotlenić, zjeść coś lub po prostu się położyć. Po jakimś czasie ciągłej nauki nasz mózg nie pracuje już tak efektywnie, jak na początku i potrzebuje odpoczynku. Zobaczysz, że po takiej kilkuminutowej przerwie o wiele łatwiej będzie Ci zapamiętywać nowe rzeczy.

Skoro już wiesz jak się dobrze uczyć, to przyszedł czas na wcielenie tych sposobów w życie. Zobaczysz, że po jakimś czasie znajdziesz idealny sposób na naukę, który sprawi, że stanie się ona czymś przyjemnym.

Dodaj komentarz