5 sposobów na zwiększenie motywacji do nauki języków obcych

5 sposobów na zwiększenie motywacji do nauki języków obcych

Każdy, kto podjął decyzję o nauce języka obcego wie doskonale, że wcale nie jest to tak łatwe i proste jak mogłoby się wydawać. Częstym problemem osób uczących się języka jest brak motywacji. Jej spadki to całkowicie normalne zjawisko, warto jednak nie dopuścić do tego, by przyczyniły się do naszej rezygnacji z realizacji planów. Przedstawiamy więc pięć skutecznych sposobów na zwiększenie motywacji.

Realne cele i nagrody

Za utratą motywacji do nauki często stoją wygórowane cele, które sobie stawiamy. Warto więc zadbać o to, by wyznaczać sobie realne cele, które jesteśmy w stanie zrealizować a więc np. liczbę słów, których chcemy nauczyć się w danym tygodniu lub miesiącu. Jeśli uda nam się osiągnąć cel warto sprawić sobie drobną przyjemność np. zakupić drobiazg lub wybrać się do restauracji na ulubione danie. Celebrowanie sukcesów bardzo pomaga w dalszych działaniach.

Poznaj nie tylko język, ale i kraj

Wiele osób, które uczą się języka obcego często narzekają na jego “oderwanie” od rzeczywistości. Na co dzień nie korzystają z niego przecież, przez co “wkuwane” przez nie słówka są nieco abstrakcyjne. Może to spowodować spadek motywacji, ponieważ przyswajamy jedynie puste informacje. Dlatego też warto poznawać kraje, które używają języków, których się uczymy. Znając ich historię i kulturę jesteśmy znacznie bardziej otwarci na naukę. Optymalnym rozwiązaniem jest oczywiście podróż do danego kraju, ale z powodzeniem możemy również po prostu poczytać o danym miejscu.

Nawiązuj znajomości

Kolejnym skutecznym sposobem na zwiększenie motywacji do nauki języka obcego jest poznanie osób, które w tym właśnie języku porozumiewają się na co dzień. Chcąc nie chcąc, jeśli chcemy porozmawiać ze swoimi znajomymi musimy uczyć się nowych słów oraz podjąć wysiłek prowadzenia konwersacji. Warto więc poznawać ludzi z innych krajów, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach jest to naprawdę bardzo proste – wystarczy skorzystać z możliwości jakie daje nam internet.

Oglądaj filmy i słuchaj muzyki

Jeśli męczy cię codzienne powtarzanie słówek musisz wiedzieć, że nauka języka angielskiego może mieć znacznie przyjemniejszą formę. Wystarczy, że zdecydujesz się na oglądanie filmów bez lektora lub słuchanie ulubionych zespołów śpiewających po angielsku. Dzięki temu również masz szansę poszerzyć zasób słownictwa, uczysz się prawidłowej wymowy i akcentowania a przy tym spędzasz miło czas.

Zmień metodę nauki

Za spadkiem motywacji może stać również sposób, w jaki się uczysz. Jeśli korzystasz z tradycyjnych książek i słowników nauka może zabierać ci dużo czasu, być męcząca a przy tym nieefektywna. W takim przypadku warto zastanowić się nad zmianą sposobu nauki np. na szkolenia korespondencyjne czy kursy online. To nie tylko znacznie bardziej elastyczna metoda nauki, ale również powiew świeżości, dzięki któremu możesz odzyskać motywację do uczenia się.

Podsumowując, nawet mocny spadek motywacji nie musi oznaczać porażki. Istnieją bowiem skuteczne metody na to, by nauka języka obcego od nowa zaczęła nam sprawiać przyjemność. Warto jedynie pamiętać o tym, by w odpowiednim momencie zacząć działać i dbać o swoja motywację. W przeciwnym razie możemy bowiem zaprzepaścić wszystkie efekty naszych starań.

 

Dodaj komentarz