Biznesplan a motywacja

Biznesplan a motywacja

Początki nowej firmy

Zakładając firmę jesteś pełen entuzjazmu i zapału do pracy. Masz motywację do działania i myślisz, że nic nie jest w stanie cię zatrzymać. Jednak po latach ciężkiej pracy okazuje się, że z jakiegoś powodu twój zapał wygasa i własna działalność przestaje cię tak bardzo satysfakcjonować jak przedtem.

Jako właściciel firmy zapewne masz na dnie szafy swój biznesplan. Przypomnij sobie dokument, który stworzyłeś, by pokazać światu na co cię stać i jak do tego dojdziesz. Przypomnij sobie chwilę, w której dumnie trzymałeś ten cenny kawałek papieru i czułeś, że nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych.

Biznes plan

Wiele osób sporządza biznesplan jako pomoc w zdobyciu środków oraz dla własnej satysfakcji, aby pokazać, że potrafią znaleźć sposób na świetnie prosperujący biznes. Jednak taki dokument nawet po długim czasie spełnia jeszcze jedną ważną funkcję – przypomina o krótkoterminowych i długoterminowych celach jakie sobie postawiłeś oraz o sposobach ich osiągnięcia i ramach czasowych jakie były na te cele powierzone. Kiedy twoja motywacja sięga dna, biznesplan może ci pomóc na nowo dostrzec cele, do których chciałeś dotrzeć – i zapewne nadal chcesz to zrobić!

Kiedy znajdziesz swój cenny biznesplan, dokładnie go przeczytaj. Powinien uświadomić ci, gdzie teraz jesteś i dokąd zmierzasz. Pomoże ci na nowo przywołać to uczucie podniecenia i oczekiwania, które towarzyszyło ci na samym początku biznesowej drogi. Jeżeli jednak twój biznesplan gdzieś się zapodział, lub po prostu go wyrzuciłeś, sądząc, że nie będzie ci już potrzebny, nie ma żadnych przeszkód, abyś sporządził nowy dokument. Mimo że twoja firma już jest na rynku, sporządź biznesplan od początku, opisując takie zagadnienia jak: ogólny opis firmy, unikalny punkt sprzedaży, konkurencja, badania rynkowe, marketing, cele, plany rozwojowe, twoje umiejętności czy prognozy przepływów pieniędzy.

Biznesplan a motywacja

Kiedy spojrzysz obiektywnie na wszystkie te elementy, dostrzeżesz problematyczne kwestie, które mogły negatywnie wpłynąć na twoją motywację i dzięki temu będziesz mógł wprowadzić zmiany i na nowo poczuć zapał do działania – biznesplan uświadamia ci, że to wszystko jest możliwe, tylko nie do końca potoczyło się tak, jak tego oczekiwałeś. Popraw to, co powinno być zrobione inaczej – na pewno to potrafisz, bo przecież sam stworzyłeś swój biznesplan – i z nową dawką energii oraz świeżym spojrzeniem na swoją działalność rozwijaj się na rynku! Pamiętaj o najważniejszym – biznesplan przechowuj tak, abyś zawsze mógł go przeczytać i przypomnieć sobie czym jest dla ciebie twoja firma.

 

Dodaj komentarz