Dlaczego brakuje nam motywacji?

Dlaczego brakuje nam motywacji?

Brak chęci do pracy

Zapewne byłeś kiedyś w sytuacji, kiedy brakowało ci chęci do działania. Znasz to powiedzenie – „Ach, żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce”? Taki brak zapału i chęci od czasu do czasu miewa każdy z nas i wcale nie wynika to z lenistwa (no, może czasem tak). Brakuje nam po prostu motywacji. Dlaczego tak jest? Przyczyn z powodu których czasami tracimy nasze poczucie motywacji może być wiele. Warto poświęcić czas na zastanowienie się, gdzie leży sedno naszego problemu – czyli braku chęci do działania.

Co jest przyczyną naszych problemów

Czasami przyczyną braku motywacji może być problem związany z pracą, a innym razem może mieć on związek ze sprawami osobistymi. Kiedy uda nam się dowiedzieć, jaki czynnik sprawia, że brakuje nam motywacji, łatwiej będzie nam opracować strategię rozwiązania tego problemu. Jednak najwięcej kłopotów może przysporzyć właśnie identyfikacja „wroga”. Czasami może nam się wydawać, że doszukaliśmy się przyczyny, jednak potem okazuje się, że był to tylko wierzchołek góry lodowej. Zawsze trzeba wracać pamięcią do początku różnych sytuacji i wyciągnąć wnioski, które mogą pomóc nam rozwiązać zagadkę.

Dlaczego brakuje nam motywacji?

Może należysz do osób, które w szkole były karcone za śnienie na jawie? Mimo wszystko jest to przydatna umiejętność, ponieważ pozwala nam raz na jakiś czas zapomnieć o codziennych troskach i choć na chwilę ponieść się marzeniom. Zamiast podejmować próby uwolnienia się od tego nawyku, spróbuj uświadomić sobie, że właśnie to robisz – zastanów się nad myślami, które właśnie przemykają przez twoją głowę, pomyśl czego dotyczą i dokąd prowadzą. Z czasem po ich dokładnym przeanalizowaniu możesz zadziwić sam siebie i stwierdzić, że mimo że wydawały się one nieistotne tak naprawdę obracały się wokół jakiegoś problemu w pracy czy w życiu osobistym i próbowały nakierować cię na właściwy tor – czyli rozwiązanie problemu.

Czasami twoje myśli są tak różne, że nie pomyślałbyś nawet, że mogą dotyczyć danych sytuacji. Mimo że problem tkwi, np. w zadaniu jakie szef wyznaczył ci poprzedniego dnia, to myśli jakie pojawiają się wokół tego zdarzenia mogą całkiem odbiegać od tej sytuacji. Z drugiej strony, jeżeli od kilku dni czujesz się nieswojo i „męczą” cię trudne do określenia myśli to nie znaczy, że problem zaczął się właśnie te kilka dni wcześniej – mogą one mieć podłoże nawet z sytuacji mających miejsce kilka lat temu. Spędź zatem trochę czasu na próbach określenia głęboko ukrytych problemów, mogących mieć wpływ na twój poziom motywacji. Kiedy je określisz, znalezienie rozwiązania nie powinno być trudne.

Dodaj komentarz