Mimo że nie każdy z nas zna pojęcie „prokrastynacja” to każdy doświadczył jej na pewnym etapie swojego życia. Nazwą tą określane jest odwlekanie pewnych koniecznych czynności. Warto jednak wiedzieć, że można skutecznie z nią walczyć. Jak się motywować do nauki, do pracy?
Dlaczego motywacja jest ważna w naszym życiu?
Motywacja określana jest przez specjalistów jako stan gotowości człowieka do wykonania określonych działań. Wyróżniamy jej dwa rodzaje – wewnętrzną oraz zewnętrzną. Pierwsza z nich uważana jest za najbardziej skuteczną i to właśnie na niej skupimy się w poniższym artykule. Dodatkowo wyróżniamy także motywację pozytywną opartą na nagrodach oraz negatywną skupiona na sankcjach i karach.
Jesienne i zimowe miesiące zazwyczaj cechują się zmniejszoną motywacją do działania. To bardzo źle, ponieważ przynosi ona szereg korzystnych efektów. Przede wszystkim stanowi podstawę do wykonywania powierzonych oraz zaplanowanych działań. Motywacja pozwala na rozwój osobisty, który dokładniej omówiono w artykułach na: https://podamto.pl/kategoria/rozwoj-osobisty. Ponadto napędza nas do działania, wyzwala lepszą, bardziej efektywną pracę, udowadnia nam, że możemy więcej. Motywacja może w znaczny sposób poprawić umiejętności oraz jakość życia. Osiągane dzięki niej sukcesy często stanowią podwalinę poprawy samooceny. Dodatkowo jej wysoki poziom pomaga przezwyciężyć trudne momenty, pełne strachu, zwątpienia i braku siły.
Triki na zmotywowanie się do pracy, nauki
Porad na to jak zmotywować się do pracy czy nauki jest wiele. Wato jednak zaznaczyć, że każdy z nas jest inny i inne bodźce mogą wywierać wpływ na nasze działania. W wielu przypadkach bardzo ważne może być odnalezienie przyczyny, dlaczego odwleka się wykonanie danych czynności. Wiedza ta pozwoli na wdrożenie w życie wskazówek, które pomogą uporać się z tym powodem. Bardzo często przyczyną braku chęci do pracy jest duża ilość materiału do opracowania. Aby móc zmotywować się do działania warto podzielić ją na mniejsze partie i rozdzielić ich wykonane w czasie. Dobrze jest przetestować technikę Pomodro, która polega na naprzemiennych seriach: 25 minut pracy, 3 – 5 minut odpoczynku. Po 4 runach należy wykonać dłuższą przerwę. Warto nagradzać się relaksem za każde wykonane „podzadanie”. Po zakończeniu całości pracy można pozwolić sobie również na większą nagrodę, np. materialną.
Aby zwiększyć swoją motywację do pracy oraz nauki warto włożyć wysiłek w znalezienie interesujących, fascynujących aspektów w nawet najbardziej nudnym zadaniu – dzięki temu jego wykonanie stanie się wyzwaniem i rozrywką, czyli czymś, co lubimy najbardziej! Przydatne może być także stosowanie map myśli oraz fiszek dla uporządkowania podejmowanych działań. Warto także znaleźć osobę, przed którą będzie można podzielić się efektami swojej pracy. Tzw. sztuka dla sztuki na wielu z nas działa demotywująco. Na motywację pozytywnie może wpłynąć także praca w grupie.
W naszych działaniach bardzo często chcemy widzieć cel i sens. Warto zrobić z tego użytek, by zmotywować się do pracy czy nauki. Aby tego dokonać, należy określić i zapisać w widocznym miejscu cele, które zostaną zrealizowane dzięki regularnemu wysiłkowi, którego podjęcie jest konieczne. Mogą być to motywacje materialne, jak i duchowe – powinny być jednak zgodne z prawdą i wewnętrznymi przekonaniami.
Dodatkowo warto podkreślić, że w przełamaniu niechęci do pracy czy nauki przydatne może być wypracowanie nawyku związanego z wykonywaniem pewnych działań. Rutyna wpływa na nas dużo skuteczniej niż motywacja. Na końcu warto podkreślić, że należy być dla siebie łaskawym. Niemożliwe jest, by być przez cały czas osobą pełną zapału do działania – mózg także potrzebuje odpoczynku oraz regeneracji.