Mapa marzeń – co to jest i dlaczego warto ją zrobić

Mapa marzeń – co to jest i dlaczego warto ją zrobić

Nie wiesz jak zmotywować się do realizowania swoich marzeń i celów? Mapa marzeń może Ci w tym pomóc. Co to jest i jak ją stworzyć? Podpowiadamy!

Czym jest mapa marzeń?

Mapa marzeń to oryginalny sposób na zobrazowanie swoich marzeń i celów, do których chcesz dążyć. Jej głównym celem jest zmotywowanie Cię do działania i realizowania wyznaczonych sobie zadań i celów. Dzięki niej możesz uporządkować swoje plany i wcielić je w życie. Zrobienie jej jest proste i wystarczy Ci do tego kartka papieru i długopis. Warto to zrobić, ponieważ dzięki niej możesz uświadomić sobie, do czego tak naprawdę chcesz dążyć w swoim życiu i co musisz zrobić, aby to osiągnąć. Jest to pewnego rodzaju instrukcja, którą możesz posługiwać się przez określony czas, aby wiedzieć, co i w jakim czasie musisz zrobić w swoim życiu. Taką mapę można tworzyć raz na kilka miesięcy, a nawet lat. Warto także spróbować stworzyć mapę marzeń na całe swoje życie.

Dlaczego warto zrobić mapę marzeń?

Mapę warto zrobić z kilku powodów. Przede wszystkim może ona zwiększyć Twoją motywację do działania i łatwiej będzie Ci podejmować się określonych zadań. Będziesz zdawać sobie sprawę z tego, co dzięki temu możesz osiągnąć. Mapa marzeń, którą powiesisz w widocznym miejscu, codziennie będzie Cię motywować do działania i realizowania planów. Po drugie mapa marzeń pomaga osiągać cele. Jeśli wcześniej ustalisz sobie, co chcesz osiągnąć i co musisz zrobić w najbliższym czasie, to szybciej możesz liczyć na efekty swoich działań. Konkretny plan, który znajduje się, w mapie sprawi, że będziesz wiedzieć jaką ścieżką podążać.

Jak zrobić mapę marzeń?

Robiąc swoją pierwszą w życiu mapę marzeń, możesz nie wiedzieć jak to dokładnie zrobić. Pamiętaj, że to nic trudnego i trzeba jedynie pamiętać o następujących rzeczach:

  • Priorytety – zanim zaczniesz zapełniać kartkę, zastanów się, jakie są Twoje priorytety. Możesz posługiwać się ogólnikami takimi jak praca, zdrowie, rodzina itp. lub postawić na konkrety takie jak założenie własnej firmy za 3 lata. Podstawą mapy marzeń są właśnie priorytety, dlatego to o nich należy pomyśleć w pierwszej kolejności.
  • Cele – jeśli już określisz swoje priorytety, to przyszedł czas na cele. Staraj się być jak najdokładniejszy i wyobraź sobie, do jakich celów dążysz i co chcesz osiągnąć poprzez swoje działania. Dzięki celom wiemy, do czego dążymy i mamy motywacje do robienia rzeczy, które prowadzą do jego osiągnięcia.
  • Rozplanowanie mapy – wyobraź sobie wygląd swojej mapy, każde marzenie, cel i plan powinien mieć swoje miejsce na kartce. Możesz skorzystać w tym celu z siatki Bagua, która mówi o tym, jak rozmieszczać marzenia zgodnie z zasadami Feng Shui.
  • Wykonanie – do wykonania mapy możesz użyć, czego tylko chcesz. Mogą to być kredki, ołówki, pisaki, wycinki z gazet, długopisy i tak dalej. Postaraj się, aby mapa wyglądała estetycznie i zachęcała do tego, aby na nią patrzeć i realizować cele, które się na niej znajdują.
  • Widoczne miejsce – połóż mapę w takim  miejscu, aby była dla Ciebie widoczna. Im częściej będziesz na nią spoglądać i wyobrażać sobie moment spełnienia marzenia, tym większa jest szansa na to, że mapa marzeń spełni swoje zadanie.

Jak widzisz, wykonanie mapy nie jest trudne, a może Ci to ułatwić dążenie do celu i spełnianie swoich marzeń.

Dodaj komentarz