Motywacja do zmiany – co zrobić, by utrzymać ją na wysokim poziomie

Motywacja do zmiany – co zrobić, by utrzymać ją na wysokim poziomie

Często powtarzasz sobie “Od jutra nie jem na mieście”, “Od dziś rozpoczynam regularne treningi” itd? Być może, tak jak u większości Polaków, Twoje postanowienia kończą się tylko na słownym zapewnieniu? Co w takim razie zrobić, by osiągnąć cel? Czy możliwa jest zmiana nawyków żywieniowych bądź zrezygnowanie z niezdrowego nałogu? Tak, trzeba tylko zrobić to z głową.

Przede wszystkim zastanów się, dlaczego chcesz wprowadzić w swoje życie zmianę

Być może wynika ona z namowy innych, z konieczności, a może po prostu czujesz, że sytuacja, w której trwasz zupełnie Ci nie odpowiada i zmiana, choć trudna do wypracowania wydaje się być pociągającą perspektywą. Motywacja, którą się kierujesz ma niebagatelne znaczenie w całym procesie zmiany, warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka pobudka kieruje Tobą. Nie od dziś wiadomo, że najlepsza motywacja to ta wewnętrzna – zmiana, do której chcesz doprowadzić wynika z Twoich wewnętrznych potrzeb, nie jest narzucona przez aktualne trendy, szefa czy przyjaciółkę. Co w takim razie z motywacją zewnętrzną? Nie zadziała? Owszem, zadziała, ale zazwyczaj wystarcza jej tylko do czasu zetknięcia się z pierwszą przeszkodą.

Znane przysłowie mówi, że najtrudniejszy do wykonania jest pierwszy krok, to on pociąga za sobą cały proces zmiany

Zastanów się, czy cel, który chcesz osiągnąć wymaga podjęcia zdecydowanego, radykalnego kroku od którego nie będzie odwrotu, czy może raczej drogę do jego osiągnięcia można podzielić na mniejsze kroczki. Jeżeli tylko możliwa jest druga opcja, zastanów się, na jakie mniejsze fragmenty możesz podzielić swój cel. Po osiągnięciu każdego z nich koniecznie zaplanuj dla siebie symboliczną chociażby nagrodę. Pamiętaj również o tym, by poszczególne działania, a zwłaszcza pierwsze, były stosunkowo proste do osiągnięcia. Zabieg podziału drogi do celu na mniejsze kroki wspaniale oszukuje nasz umysł – prawdopodobnie szybko uda Ci się zrealizować krok pierwszy. W takiej sytuacji poziom Twojej motywacji wcale nie spadnie, przecież pierwszy krok kosztował Cię niewiele wysiłku, dodatkowo dostałeś nagrodę, kolejny krok z pewnością nie jest trudniejszy niż ten, który właśnie wykonałeś.

Dobrą praktyką jest przedstawienie drogi do osiągnięcia celu w formie graficznej

Niech będzie to rysunek linii podzielonej na kilka odcinków – ważne, by umieścić go w widocznym miejscu i koniecznie zaznaczać na nim już przebytą drogę. Za każdym razem, gdy spojrzysz na linię, zobaczysz jak dużo już osiągnąłeś a z każdym kolejnym działaniem będziesz zbliżał się do realizacji celu.

Dodaj komentarz