Motywacja w życiu człowieka – co nas motywuje?

Motywacja w życiu człowieka – co nas motywuje?

Człowieka może zmotywować, pobudzić do działania wiele rzeczy bądź wydarzeń pozytywnych lub negatywnych. Myślę jednak, że najwięcej ludzi zawdzięcza swoją motywacje właśnie innym. Wiele może zależeć  od słów otuchy, np.: jak fani dopingujący swojego faworyta bądź idola, bądź przeciwnie – fan zmotywowany przez swojego idola, mentora, który mu imponuje chartem ducha,stylem bycia, czy tym, że się nie poddał się zwyciężając zawody.

Motywacja w szkole

Motywację z łatwością można dostrzec w środowisku szkolnym, w relacji nauczyciel – uczeń. Często w życiu młodych ludzi ogniwem motywującym bywają słowa, a także działania nauczyciela.Za przykład posłuży otrzymanie wyższej oceny, w porównaniu z oceną wyliczoną ze średniej arytmetycznej, ważonej. Nauczyciel dostrzega wkład pracy, zaangażowanie ucznia,przez co motywuje go do jeszcze większego wysiłku. Uczeń podbudowany przez nauczyciela zauważa, dostrzega sens pracy, ponadto nabiera chęci do otrzymywania coraz lepszych wyników.

Warto zaznaczyć, iż również uczniowie mogą stać się tzw. motorem napędowym dla pedagogów. Nauczyciel, zauważając postępy w nauce podopiecznych, widząc ich zaangażowanie, jest  motywowany do tego, aby dostarczać młodym ludziom więcej bodźców. Nauczyciel zaczyna stosować nowsze formy przekazu, stosuje atrakcyjniejsze metody pracy, itp. Dzięki temu można uznać, iż motywacja jest obustronna.

Odrobina motywacji w dzisiejszym świecie

We współczesnych realiach bardzo popularne stały się krótkometrażowe filmy internetowe  (często zaledwie kilkuminutowe), których zasadniczym celem jest motywacja widzów oraz powstanie, uformowanie się nowego zawodu w postaci „mówcy motywacyjnego”. Jego rola polega na zachęcaniu słuchaczy do podejmowania różnorodnych działań.

Kolejno motywować może również film.Doskonałym przykładem jest, powszechnie znany, film „Rocky” oraz  wiele innych ukazujących prawdę egzystencjalną, iż dzięki ciężkiej pracy osiągamy wymarzony cel, zwycięstwo, wygraną. Charakter motywujący, mobilizujący mają także: książki, muzyka, przyroda i nie tylko.

Motywacja negatywna i pozytywna

Powszechnie wiadomo, że sukces od samego początku był „motorem napędowym” każdego człowieka, by stale próbować, walczyć, podejmować wszelkie działania w celu samodoskonalenia, rozwoju, samospełnienia. Dzięki temu powstaje pytanie, stanowiące temat pokrewny, a mianowicie:czy w identyczny sposób funkcjonuje porażka, a nawet cały ciąg niefortunnych, niesprzyjających zdarzeń. Odpowiedź jednoznacznie brzmi: TAK.

Motywacja bardzo często, albo i zawsze, bierze się z naszych emocji pozytywnych, takich jak radość po wygranej grze, co motywuje nas do dalszych rund, bądź też negatywne emocje, odczucia, np. zazdrość. W przypadku sytuacji, gdy zauważamy radość drugiej osoby z wygranej, chcielibyśmy znaleźć się w identycznej sytuacji, poczuć to samo, marzymy o tym.

Dodaj komentarz