Jak nauczyć się wstawać rano – 5 sprawdzonych sposobów

Jak nauczyć się wstawać rano – 5 sprawdzonych sposobów

Jeszcze 5 minut. Własnie takimi słowami większość z nas zaczyna swój dzień. Nie każdy z nas urodził się jako ranny ptaszek i zdecydowanie bardziej wolimy spanie do późna niż poranne wstawanie. Niestety, nie zawsze możemy sobie na to pozwolić i po prostu musimy wstać z samego rana. Zobacz jak nauczyć się wstawać rano i dobrze zaczynać dzień.

Sposoby na wczesne wstawanie

Połóż się wcześniej wstać

Najbardziej banalny, lecz z jednej strony najbardziej skuteczny sposób to po prostu położenie się spać wcześniej. Jeśli wiesz, że przez cały tydzień musisz wstawać z samego rana, to lepiej nie kładź się spać w weekend w środku nocy. Będzie Ci po prostu ciężko zasnąć, gdy nagle położysz się wcześniej do łóżka i zły poniedziałek  będziesz mieć jak w banku. Ustal sobie godzinę, o której będziesz kładł się do łóżka i się jej cały czas trzymaj. Dzięki temu Twój organizm po jakimś czasie przyzwyczai się do nowego trybu i automatycznie będziesz wstawać o danej godzinie i zasypiać np. o 22, bo wtedy już poczujesz zmęczenie.

Porzuć funkcję drzemki

Jak nauczyć się wstawać rano? Warto porzucić funkcję drzemki lub ograniczyć ją do niezbędnego minimum np. jednej, lub dwóch. Pięć czy dziesięć minut wcale nie sprawi, że nagle obudzisz się wyspany, a jedynie będziesz miał jeszcze większą chęć na pozostanie w ciepłym łóżku. Najlepiej byłoby, gdybyś wstał zaraz po pierwszym alarmie i zaczął swój dzień. Drzemki zaburzają rytm snu i mogą Cię jedynie rozdrażnić.

Połóż budzik z daleka od łóżka

Nagle zaczyna dzwonić budzik, a Ty jedynie wyciągasz rękę i go wyłączasz? Czas z tym skończyć. Połóż swój budzik w takim miejscu, aby go słyszeć, ale także wymuszał on na Tobie konieczność wstania. Gdy postawisz pierwsze kroki w celu wyłączenia irytującego dźwięku, to o wiele trudniej będzie Ci już zasnąć i po prostu zaczniesz dzień.

Poproś kogoś, żeby Cię obudził

O wiele przyjemniejsze od melodii w telefonie będzie, jeśli obudzi Cię głos kogoś znajomego. Jeśli masz taką możliwość, to poproś któregoś z domowników, który wstaje wcześniej niż Ty, aby Cię obudził. W przeciwieństwie do budzika nie będziemy mogli “wyłączyć” takiej osoby i nie przestanie ona nas budzić, dopóki nie podniesiemy się z łóżka.

Daj sobie 5 minut

Nie chodzi tu jednak o przysłowiowe 5 minut drzemki 😉 Jeśli czujesz, że jesteś w stanie wstać, chociaż pięć minut przed planowaną porą to warto to zrobić. Te kilka minut to świetny czas na to aby przygotować się do wstania, przebudzić się i w łagodny sposób przejść ze snu do rzeczywistości. Korzystając z tego sposobu, możesz sprawić, że wstawanie nie będzie kojarzyć Ci się aż tak nieprzyjemnie.

Poranne wstawanie dla każdego

Nauczenie się wczesnego wstawania wcale nie jest takie trudne, wystarczy trochę cierpliwości i konsekwencji w swoich działaniach. Nasz organizm już po kilku dniach jest w stanie przyzwyczaić się do nowego trybu funkcjonowania. Nawet się nie obejrzysz, a po kilku tygodniach całkowicie wejdą Ci w krew nowe godziny funkcjonowania. Aby nie zaburzać swojego rytmu dobowego, staraj się zawsze niezależnie od dnia kłaść w podobnych godzinach.

Dodaj komentarz