Sukces w różnych aspektach życia

Sukces w różnych aspektach życia

Czym jest sukces

Każdy z nas ma jakieś swoje własne cele i marzenia, które chciałby spełnić. Wszyscy gonimy za mitycznym sukcesem. Tak właściwie to czym jednak on jest? Czy da się wyznaczyć do niego jedną, uniwersalną ścieżkę? Jak osiągnąć sukces w różnych dziedzinach naszego życia i czy w ogóle jest to w pełni możliwe? Takie pytania zadajemy sobie bardzo często, ciężko jednak udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi.

Co może oznaczać sukces

Sukces może dotyczyć wielu płaszczyzn życia i nie dla każdego będzie wyglądał tak samo. To, co dla jednego nie jest żadnym osiągnięciem, dla innego może być największym życiowym sukcesem. Dużo zależy od naszego potencjału, ambicji i możliwości. Sukcesem może być wdrapanie się na Mount Everest, ale także nawet codzienne wstawanie z łóżka, kiedy czujemy, że przygniata nas ciężar odpowiedzialności. Nie powinno się więc oceniać tego, co inni uważają za ich osobiste sukcesy, a zastanowić się nad tym, czego samemu się tak właściwie pragnie. Sukces rzadko jest jedną, pojedynczą rzeczą. Możemy marzyć na przykład o wielkiej karierze lekarskiej, ale po drodze do niej potrzebne nam będzie przecież jeszcze więcej małych, a raczej po prostu mniejszych sukcesów – na przykład dostanie się na studia medyczne i ich ukończenie.

Sukces w różnych aspektach życia

Sukces może odnosić się na przykład do pracy czy życia osobistego. Ten pierwszy jest bardziej oczywisty – dla wielu oznacza osiągnięcie wysokiego stanowiska i dobre zarobki, inni chcą po prostu zajmować się zawodowo tym, co kochają i to jest dla nich największym sukcesem. Znacznie ciężej jest zdefiniować, czym może być sukces w życiu osobistym. Można tutaj mówić na przykład o spełnieniu swoich aspiracji, takich jak wzięcie ślubu, posiadanie dzieci i ich dobre wychowanie, bycie w stałym kontakcie z przyjaciółmi i możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego. Dla niektórych sukcesem będzie możliwość podróżowania w egzotyczne, interesujące miejsca i poszerzanie swojej wiedzy. Domatorzy z kolei za sukces mogą uznać wybudowanie pięknego, dużego domu i kultywowanie wokół niego robiącego wrażenie ogródka. Ścieżek jest nieskończona ilość, a tylko dana osoba może zdecydować o tym, co będzie odpowiednie dla niej. Nie powinno się dawać sobie narzucić czyjejś definicji sukcesu, a wypracować sobie własną. Tylko w ten sposób osiągnięty sukces rzeczywiście będzie nas satysfakcjonował i przynosił nam radość.

Wszyscy chcą wiedzieć, jak osiągnąć sukces. Nie jest to jednak wcale oczywiste ani jasne zagadnienie. Wiadomo jedynie, że żeby to zrobić konieczna jest determinacja i cierpliwość. Nikt w życiu nic nie osiągnął poprzez poddawanie się po napotkaniu na pierwszą trudność.

Dodaj komentarz