Czy wiesz, że kreatywności może nauczyć się każdy z nas? Jest to umiejętność, którą posiada każdy człowiek, lecz u wszystkich rozwinęła się ona w inny sposób. Jeśli chcesz nad nią popracować, to możesz wykonać prosty trening kreatywności, który składa się z paru prostych ćwiczeń.
Powody dla których warto ćwiczyć kreatywność
Tak jak wspomnieliśmy, każdy człowiek jest kreatywny. Jeden w mniejszym, drugi w większym stopniu. Jeśli Twój zawód wymaga od Ciebie kreatywności, a Ty masz z nią problem, to warto zacząć ją ćwiczyć. Nie tylko w inny sposób spojrzysz na świat, ale także będziesz w stanie wykonywać swoje obowiązki i wymyślać nowe rzeczy jeszcze szybciej i lepiej. Trening kreatywności rozwija w szczególności naszą prawą półkulę mózgu, która odpowiedzialna jest za kreatywność, wyobraźnie przestrzenną i wymyślanie nowych rzeczy. Osoby z lepiej rozwiniętą prawą półkulą niż lewą są zazwyczaj artystami i kreatywnymi osobami, które myślą nieszablonowo. Nie oznacza to jednak, że jeśli u Ciebie lepiej rozwinęła się lewa półkula odpowiadająca za logiczne myślenie, to nie będziesz w stanie być kreatywną osobą. Bycia kreatywnym możesz nauczyć się podobnie jak jazdy na rowerze czy tańca. Wystarczy trochę cierpliwości, a szybko zobaczysz efekty swoich działań.
5 prostych ćwiczeń na kreatywność
Ćwiczenie 1: Alfabet
To ćwiczenie polega na tym, aby stworzyć krótką historię, w której każde słowo będzie zaczynało się na tę samą literę alfabetu. Postaraj się, aby historia miała choć trochę sensu, a jednocześnie każde słowo zaczynało się na tę samą literę np. a.
Ćwiczenie 2: Alternatywne zastosowanie
Wypisz sobie na kartce kilka przedmiotów codziennego użytku np. talerz, widelec, poduszka, szklanka. Następnie pod każdym przedmiotem wypisz jak najwięcej alternatywnych zastosowań danej rzeczy. Na przykład kubek prócz tego, że możemy z niego pić, może przydać się też jako wazon, foremka do wycinania ciastek, doniczka lub skarbonka. Im więcej ciekawych zastosowań wymyślisz tym lepiej.
Ćwiczenie 3: Rozwiń skrót
Wiele popularnych nazw, ma swoje skróty np. FB, PKP, UMK, BIK itd. W tym ćwiczeniu chodzi o to, aby rozwinąć te skróty w taki sposób, aby były śmieszne, ale także odnosiły się do cech i tego, co w rzeczywistości oznacza dany skrót. Dzięki temu pobudzisz swoją kreatywność i zaczniesz myśleć poza schematami.
Ćwiczenia 4: Co by było, gdyby ..?
W tym ćwiczeniu musisz odpowiadać na pytania, które zaczynają się od wyrazów “Co by było, gdyby”. Mogą to być zupełnie nieprawdopodobne sytuacje, takie jak np. co by było, gdyby słonie zaczęły latać, co by było, gdybym był niewidzialny, co by było, gdyby zwierzęta umiały mówić? Musisz stworzyć ciekawe odpowiedzi i pobudzić dzięki temu swoją kreatywność.
Ćwiczenie 5: Rysowanie
Narysuj na kartce 20 kółek i w ciągu 2 minut postaraj się stworzyć z nich jak najwięcej obiektów np. kota, akwarium i tak dalej. Im więcej wymyślisz, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że Twoja kreatywność jest na wyższym poziomie. Powtarzaj to ćwiczenie kilka razy w tygodniu i za każdym razem staraj się rysować inne rzeczy. Po kilku takich próbach powinno iść Ci już lepiej.