Cukrzyca typu II jest zaliczana współcześnie do kategorii chorób cywilizacyjnych. Na jej powstawanie mają wpływ takie czynniki jak otyłość czy genetyka. Cukrzycę typu II można bowiem odziedziczyć. Aby minimalizować ryzyko zapadnięcia na cukrzycę lub wspierać jej leczenie, należy zadbać o zdrową i zrównoważoną dietę oraz o odpowiednią dawkę codziennej aktywności fizycznej.
Czym jest cukrzyca typu II?
To właśnie cukrzyca typu II jest najczęściej występującym typem cukrzycy. Często za jej przyczynę uznaje się otyłość i nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Cukrzyca typu II wiąże się z insulinoopornością, czyli mniejszą wrażliwością organizmu na insulinę. Ten typ cukrzycy nazywany jest również cukrzycą insulinozależną albo cukrzycą wieku dorosłego. Cukrzyca typu II zaliczana jest do kategorii chorób metabolicznych. Sprawia, że we krwi występuje wysoki poziom glukozy, a organizm chorego jest oporny na działanie insuliny lub cierpi na jej niedobory.
Jest chorobą przewlekłą i najczęściej obserwuje się ją u osób, które ukończyły 30 rok życia, ale znana jest od starożytności, jednak skuteczny sposób leczenia wynaleziono dopiero na początku XX wieku.
Przyczyny zachorowania na cukrzycę typu II
Do przyczyn występowania cukrzycy typu II zalicza się:
- przyczyny genetyczne: około 36 genów przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowania;
- przyczyny związane z nieprawidłowym stylem życia: otyłość, nadmierna konsumpcja alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej
- inne przyczyny: nieprawidłowa tolerancja glukozy, cukrzyca ciążowa, wysoka waga dziecka po urodzeniu, nadciśnienie tętnicze, endokrynopatie, stosowanie leków takich jak glukokortykoidy, tiazydy, statyny.
Objawy
Do najczęstszych objawów cukrzycy typu II zalicza się:
- ogólne osłabienie;
- oddawanie dużej ilości moczu;
- nadmierne pragnienie;
- infekcje układu moczowo-płciowego.
Bywa również tak, że osoby, które mają wysokie stężenie cukru we krwi, tracą na wadze. Wynika to z braku insuliny. Konsekwencją są problemy glukozy w docieraniu do komórek ciała. Nie jest więc ona wykorzystywana jako źródło energii.
Leczenie
Leczenie cukrzycy typu II polega na farmakoterapii, stosowaniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Przy otyłości jest to oczywiście próba zmniejszenia wagi ciała, a w przypadku osób z chorobami sercowo-naczyniowymi rozszerzenie terapii o leki, które pomagają w leczeniu tych zaburzeń.