W czasach kiedy coraz więcej uwagi przywiązujemy do naszej diety i dokładniej dobieramy produkty, aby czerpać z nich jak najwięcej korzyści na naszych talerzach zaczynają królować kasze. Na miano królowej kasz zdecydowanie zasługuje wytwarzana z prosa kasza jaglana.
Zawiera ona dużą zawartość składników odżywczych, które pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową oraz wspomagają organizm przed drobnoustrojami. Poza tym jest bardzo smaczna.
Co wpływa na wyjątkowość kaszy jaglanej?
– ma dużo łatwo przyswajalnego białka, składającego się z aminokwasów niezbędnych dla naszego organizmu, dlatego polecana jest weganom
– ma działanie alkalizujące, dzięki czemu odkwasza nasz organizm (tak samo jak kasza gryczana)
– zawiera przeciwutleniacze, które chronią organizm przed drobnoustrojami, spowalniają proces starzenia się oraz zapobiegają miażdżycy
– nie zawiera glutenu, dlatego mogą ją spożywać osoby chore na celiakię
– zawiera witaminy z grupy B (B1, B2, B6, PP, biotyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy) oraz składniki mineralne (potas, magnez, żelazo, krzem)
– ze względu na zawartość żelaza, największą ze wszystkich kasz, polecana jest dla osób z niedokrwistością
– zawiera krzem, dzięki czemu poprawia stan włosów, skóry i paznokci, ale również zapobiega osteoporozie (poprzez wbudowywanie wapnia do kości)
– duże ilości witaminy E i lecytyny, wpływają na koncentrację i pamięć
– zawiera sterole, które wpływają na zmniejszone wchłanianie cholesterolu z pokarmu, przez co korzystne są dla osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu we krwi
Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom jest polecana osobom:
– chorym na celiakię
– weganom
– chorym na niedokrwistość i zagrożonym jej wystąpieniem
– cierpiącym na choroby układu krążenia
– cierpiącym na nadciśnienie
– żyjącym w stresie, uczącym się i starszym
– kobietom w ciąży i dzieciom
– zagrożonym osteoporozą
Królowa kasz – kasza jaglana
Widzimy zatem, że kasza jaglana jest polecana dla każdego i w każdym wieku. Na pewno warto ją wprowadzić do diety, by stała się ona zdrowsza. Należy jednak pamiętać, że kasza jaglana zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które łatwo ulegają jełczeniu – dlatego może ona mieć gorzki smak kiedy zostanie niewłaściwe przygotowana bądź zbyt długo przechowywana. Żeby więc czerpać z niej nie tylko korzyści zdrowotne, ale także cieszyć się jej dobrym smakiem stosujmy się do zasad jej przygotowywania i najlepiej spożywajmy ją na bieżąco, zwłaszcza kiedy opakowanie już zostało otwarte. Nie warto tracić jej cennych zalet poprzez niewłaściwe przechowywanie.