Zdrowa alternatywa dla tradycyjnych ciast – ciasta fit

Zdrowa alternatywa dla tradycyjnych ciast – ciasta fit

Ciasta fit

Coraz częściej zwracamy uwagę na skład i jakość oferowanych nam produktów. Zależy nam, aby przede wszystkim dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych i jednocześnie nie obawiać się, że przybierzemy na wadze. Dlatego coraz bardziej popularne stają się ciasta fit, które możemy spożywać bez wyrzutów sumienia. Są one zdrową alternatywą dla tradycyjnych ciast, które niejednokrotnie zawierają duże ilości cukru czy tłuszczu.

Oto kilka przykładów na zdrowe ciasta:

– MARCHEWKOWE – jak sama nazwa wskazuje głównym składnikiem będzie właśnie marchew. Naturalna słodycz tego warzywa nadaje smak ciasta, a dodatek odpowiednich przypraw sprawia, że posiada ono aromat zbliżony do piernika. Dodatkowo marchew stanowi bogate źródło beta karotenu – związku o właściwościach antyoksydacyjnych wpływających dodatnio na stan wzroku oraz skóry. Ciasto marchewkowe będzie również obfitować w witaminy B1, B2, C oraz E, a także żelazo oraz wapń.

– JAGLANE – dobra opcja ciasta bezglutenowego. Kasza jaglana sprawdza się przy różnego rodzaju ciastach. Ponadto uważana jest za najzdrowszą ze wszystkich rodzajów kasz. Jest dobrym źródłem witamin z grupy B, żelaza oraz miedzi. Dodatkowo ma właściwości antywirusowe i bakteriobójcze, a ponadto jest lekkostrawna i ma działanie alkalizujące.

– FASOLOWE – ciasto z czerwonej fasoli, najczęściej w postaci brownie jest jedną z popularniejszych wersji dietetycznych wyrobów. Stanowi często słodką alternatywę dla osób, które unikają cukru oraz mąki. Po upieczeniu smak fasoli staje się niewyczuwalny. Fasola jest bogatym źródłem białka pochodzenia roślinnego. Zawiera witaminy z grupy B (głównie B1, która działa antydepresyjnie, poprawia pamięć oraz logiczne myślenie), potas, wapń i fosfor a także żelazo, selen, cynk oraz kwas foliowy. Dodatkowo wzbogaca ciasto o niezbędny błonnik. Zaletą fasoli jest również działanie stymulujące wzrost mikroflory jelitowej.

– CIASTO Z CUKINII – cukinia nadaje ciastu idealną wilgotną, konsystencję. Można podać je z orzechami, ale także innymi dodatkami. Sprawdzą się tu na pewno migdały lub płatki kokosowe. Podobnie jak w przypadku fasoli, cukinia służy głównie do przygotowywania ciast typu brownie. Najlepiej wybierać tę młodą, bo zawiera sporo witamin i składników odżywczych. Cukinia to niskokaloryczne warzywo, dlatego świetnie sprawdzi się u osób dbających o linię. Obecna w niej witamina C i A odpowiada za odporność i chroni przed działaniem szkodliwych substancji.

Dodaj komentarz