Cukrzyca, plaga dzisiejszych czasów, jak przeciwdziałać?

Cukrzyca, plaga dzisiejszych czasów, jak przeciwdziałać?

Cukrzyca jest plagą cywilizowanego świata. W Polsce dotyka 3 mln obywateli, kolejny milion choruje nie mając świadomości, ponieważ objawy pojawiają się po pewnym czasie trwania choroby, w dodatku można je zlekceważyć lub pomylić z inną jednostką chorobową. Początkowo występuje stan przedcukrzycowy i wówczas można wiele zrobić aby nie dopuścić do rozwoju cukrzycy, która dewastuje cały organizm człowieka.

Jakie objawy powinny wzbudzić podejrzenie zagrożenia cukrzycą?

Oprócz okresowego badania poziomu cukru we krwi, powinno się obserwować swój organizm i zachodzące zmiany, np. wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, brak energii do działania, pogorszenie wzroku, mrowienie kończyn, wilczy apetyt, powracające stany zapalne pęcherza moczowego lub pochwy.

Jeśli występują one w grupie, to może wskazywać na problemy z cukrzycą.

Jakich zmian  należy dokonać aby zapobiec rozwojowi choroby?

Rzeczą kluczową jest odpowiednia dieta oraz zapewnienie sobie dużej ilości zdrowego ruchu. W ramach zdrowego odżywiania trzeba zadbać o mikrobiom jelitowy, w czym bardzo pomocne są kiszonki.

Znaczenie ma nie tylko co się spożywa ale również w jakiej postaci, np. obróbka cieplna i rozdrobnienie wpływa na znaczny wzrost indeksu glikemicznego potraw a tego należy unikać. Dla przykładu soki mają wyższy indeks glikemiczny niż owoce a pure ziemniaczane jest mniej korzystne niż całe ziemniaki.

Jakie produkty i suplementy są szczególnie polecane dla cukrzyków?

  • chrom ( podnosi on wrażliwość receptorów w komórkach na insulinę)
  • cynamon (pobudza receptory insuliny, polecany jest zwłaszcza dla osób z rozwiniętą już insulinoopornością)

Pomocne są również zioła: morwa biała, kozieradka, ziele rutwicy, owoc jałowca (nie można go stosować długo ani u kobiet w ciąży, bardzo silnie jednak może obniżyć poziom glukozy we krwi)

Osoby zagrożone cukrzycą powinny szczególnie polubić brokuły i jego kiełki, ze względu na zawarty w nich rezweratrol. Dobrze jeśli dieta takich osób zawiera dużo surowych warzyw, mało wędlowodanów prostych i złożonych (cukier, fruktoza w owocach, ziemniaki, pieczywo, inne produkty mączne). Więcej informacji na temat cukrzycy znajdzie na diabetyk24.pl

Dodaj komentarz