Pielęgnacja włosów – jak dbać o nie prawidłowo?

Pielęgnacja włosów – jak dbać o nie prawidłowo?

Stan włosów może ulegać zmianie pod wpływem wielu czynników. Należą do nich dieta, ogólny stan zdrowia oraz sposób pielęgnacji. Pielęgnacja musi być dobrana indywidualnie do każdego typu włosów, lecz można wyróżnić kilka uniwersalnych zasad.

Prawidłowe mycie

W zależności od potrzeb włosy powinno się myć codziennie lub raz na kilka dni. Szampon powinien być dobrany do skóry głowy, a nie do rodzaju włosów, ponieważ ma on za zadanie przede wszystkim oczyścić skórę. Prawidłową techniką mycia jest masowanie skóry głowy opuszkami palców bez gwałtownego szarpania i tarcia. Końcówki wystarczy oczyścić zebraną z włosów pianą. Włosy najlepiej umyć dwa razy. Szamponu nie wolno spłukiwać gorącą wodą.

Uwaga, sprawdź szeroką gamę kosmetyków do pielęgnacji Ducray.

Odżywianie

Odżywka musi być dobrana do typu i stanu włosów. Stosowana codziennie domknie rozchylone łuski, nawilży, odżywi i zregeneruje włosy. Produkt najlepiej wetrzeć w wilgotne włosy. Jeśli są długie, wystarczy stosować ją na 2/3 długości. Jeśli odżywka wymaga spłukiwania, należy zrobić to dokładnie, by nie została na włosach i nie obciążała ich.

Suszenie

Najlepiej jest umyć włosy na tyle wcześnie przed snem, by miały szansę wyschnąć naturalnie i by nie iść spać z mokrą głową. Jeśli jednak bez suszarki się nie obejdzie, należy wybrać urządzenie posiadające opcję regulacji temperatury, siły nawiewu i jonizacji. By nie narażać włosów na rozchylanie łusek, powinno się suszyć je od nasady w stronę końcówek. Najlepiej sprawdza się chłodny lub lekko ciepły nawiew. Można też podsuszyć trochę włosy i zostawić je do samoistnego wyschnięcia.

Podcinanie

Wiele kobiet nie chce obcinać końcówek, by nie stracić swoich długich włosów. Stają się one coraz bardziej rozdwojone, a uszkodzenie idzie ku górze nadając fryzurze wygląd siana. Rozdwojone końcówki najlepiej jest podcinać od razu po ich zauważeniu, ponieważ im wyżej włosy będą zniszczone, tych większej ich ilości trzeba będzie się pozbyć. Warto pamiętać, że wbrew popularnemu mitowi podcinanie nie przyspiesza wzrostu włosów.

Dodaj komentarz