Składniki mineralne a piękna skóra

Składniki mineralne a piękna skóra

Każda kobieta chciałaby mieć piękną, rozświetloną i jędrna skórę. Nie wszystkie panie jednak wiedzą, że za stan skóry w dużej mierze odpowiada dobrze zbilansowana dieta. Właściwa ilość dostarczanych witamin i składników mineralnych w diecie może wpłynąć bardzo pozytywnie na naszą urodę.

Jakie składniki odpowiadają za piękno? Oto przykłady:

WAPŃ – mleko i produkty nabiałowe gwarantują wygładzenie i miękkość skóry, jego niedobór skutkuje występowaniem stanów zapalnych skóry i skłonnością do zmian alergicznych.

MIEDŹ I ŻELAZO – wpływają na zabarwienie skóry. Miedź zawarta jest w wątróbce, ostrygach, drożdżach, nasionach sezamu, kakaowca, słonecznika i dyni. Żelazo natomiast najlepiej przyswajane jest z produktów pochodzenia zwierzęcego: chude mięso wołowe, indyk, drób, tłuste ryby, wątróbka i żółtko jaja.

POTAS – zapobiega wysuszaniu i czyni skórę mniej podatną na zmiany trądzikowe. Jedz więc suszone owoce – morele, figi, jabłka, rodzynki, również awokado i banany. Jednak z jedzeniem tych produktów nie przesadzaj, bo są one wysokokaloryczne. Nie żałuj sobie natomiast pomidorów i ich przetworów. Dobrym źródłem potasu są także ziemniaki, owoce cytrusowe i zielone warzywa liściaste.

CYNK – przyspiesza gojenie się ran. Jego niedobór nasila zmiany trądzikowe i trudno gojące się wykwity. Ten pierwiastek znajdziesz w mięsie, wątróbce, jajach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, serach, nasionach roślin strączkowych, kaszy gryczanej i orzechach.

Niedobór JODU czyni skórę szorstką, suchą i łuszczącą się, staje się ona sino blada, a łokcie i kolana nabierają brunatnego zabawienia. Jod znajdziesz w jodowanej soli kuchennej, rybach morskich, kapuście, szpinaku, szparagach cebuli, rzepie i pomidorach. Pamiętaj jednak, że nadmiar jodu nasila objawy trądziku.

KRZEM – uelastycznia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Jest to szczególnie ważne jeśli borykasz się z pękającymi naczynkami czy żylakami. Krzem znajdziesz w marchwi, czosnku, płatkach owsianych i otrębach, kaszy gryczanej, a także w herbacie ze skrzypu polnego.

Składniki mineralne a piękna skóra

Niedobory tych wszystkich składników możesz uzupełnić sięgając po suplementy diety. Jednak niekontrolowane przyjmowanie witamin i składników mineralnych może doprowadzić do ich przedawkowania. Poza tym preparaty multiwitaminowe nie są indywidualnie dobrane do potrzeb Twojego organizmu. Szczególnie groźne są nadmierne ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), ponieważ organizm nie jest w stanie wydalać ich nadmiaru z moczem. Korzystaj zatem z bogactwa świeżych warzyw i owoców.

Dodaj komentarz