Motywacja krok po kroku – jak nabrać chęci do działania

Motywacja krok po kroku – jak nabrać chęci do działania

Motywacja jest określana jako stan gotowości do podjęcia określonego działania, planów, założeń. Często czujemy chęć pozostawienia danych obowiązków by móc realizować założone działanie. Często jednak taki stan towarzyszy nam przez krótki okres czasu. Co zrobić, aby zawsze doprowadzić postawione sobie cele do realizacji.

Po pierwsze ważne jest to, żeby wyznaczyć sobie cele możliwe do zrealizowania

Należy sumiennie zaplanować swoje działanie, co pomoże w realizacji założeń. Działamy tym bardziej skutecznie im dokładniej mamy opracowany plan. Ważną kwestią jest również, by cele były realne do osiągnięcia ale ambitne. Zwiększy to intensywność naszego działania.

Kontroluj swoje postępy

Należy poświęcić czas, by zastanowić się co już udało nam się zrealizować. Poprzez takie działanie zauważymy włożony trud i łatwiej będzie nam motywować się do dalszych działań.

Prześledź korzyści swojego działania

Na kartce wypisz jakie korzyści łączą się z konkretnym działaniem. Nie ważne czy będzie to premia w pracy czy zadowolenie i uśmiech najbliższych. Postaraj się znaleźć jak najwięcej korzyści z realizowanego projektu. Łatwiej pracuje się nad rzeczą, gdy wiemy jakie konkretne korzyści przyniesie nam ukończenie projektu.

Organizuj czas

Często trudno nam podjąć działanie. Zaplanuj sobie konkretną godzinę, kiedy zawsze o tej samej porze będziesz pracował. Pamiętaj, że jest to np. godzina tylko i wyłącznie dla Ciebie i nigdy nie planuj w tym czasie innych zajęć.

Pozytywne nastawienie

Staraj się kontrolować to co myślisz na temat postawionych sobie założeń. Kiedy dostrzeżesz, że masz negatywne myśli na temat tej rzeczy, staraj się znaleźć jak najwięcej plusów. W takim momencie właśnie przyda się kartka z wypisanymi korzyściami pracy. Powtarzaj sobie, że dasz rade i po prostu to rób. Wystarczy, że zaczniesz pracować z pozytywnym nastawieniem, a niespostrzeganie ukończysz plan działania na dany dzień.

Słuchaj motywującej muzyki

Ten sposób idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które mają problem z motywacja do ćwiczeń. Muzyka taka powinna być bardzo rytmiczna i mieć odpowiednio dobrany tekst. Wsłuchując się w melodię zaczniesz rytmicznie wykonywać ćwiczenia. Wybierz taką muzykę jaką lubisz najbardziej, przez co wykonywana czynność będzie kojarzyła się z przyjemnością i z chęcią będziesz ją wykonywać.

Nagradzaj się

Metoda znana od dawna. Sposób nagrody powinien być zależny od Twoich preferencji. Ważne jest to, że musi być to dla ciebie przyjemność. Praca zostanie szybciej wykonana, ponieważ będziesz mieć tą świadomość, że tuż po niej czeka nagroda.

Dodaj komentarz