Jak dbać o sierść West highland white terierów

Jak dbać o sierść West highland white terierów

Śliczne białe psy, jakimi niewątpliwie są psy rasy  west highland white terier wymagają szczególnej pielęgnacji sierści.

Zapewnia to nie tylko wspaniały wygląd tego pięknego teriera, ale wpływa również na stan zdrowia. Należy bowiem pamiętać, że westiki są psami, które dość często zapadają na różne choroby skórne, pielęgnując odpowiednio sierść naszego psa minimalizujemy ryzyko tego faktu.

West highland white terier posiada sierść składającą się niejako z dwóch części. Pierwsza to dość szorstki włos okrywający, druga natomiast, to delikatny podszerstek, przylegający do skóry psa. Chcąc zachować dobry wygląd sierści naszego westika i jednocześnie zminimalizować ewentualne problemy ze skórą należy naszego psa zarówno wyczesywać jak i trymować.

Wyczesywanie

Westiki to psy z dość długą sierścią, dlatego wskazane jest regularne ich wyczesywanie. Szczególnie istotne jest to początku ich życia – młode psy należy wyczesywać bardzo często. Troszkę starsze z powodzeniem wystarczy wyczesać raz, dwa razy w tygodniu. Częstotliwość wyczesywania zależna jest przede wszystkim od aktywności psa i warunków w jakich przebywa. Samo czesanie w zasadzie jest łatwe, warto jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

Czesanie jest dla psa czymś nieprzyjemnym, warto wiec zrobić wszystko, by ten dyskomfort czuł jak najkrócej. Do czesania psa zatem przynosimy – bieganie za nim ze szczotką, czy też ostentacyjne przygotowywanie narzędzi, które pies potrafi rozpoznać, będzie dla niego wyłącznie źródłem niepotrzebnego stresu.

Chcąc wyczesać psa, musimy znaleźć odpowiedniej miejsce, w którym możemy to zrobić. Idealny jest stolik lub inne miejsce na podwyższeniu, dzięki któremu czesanie będzie łatwiejsze zarówno dla nas jak i dla psa. Do czesania można użyć jednej szczotki, jednak wskazane jest przygotowanie kilku. Ideałem jest zestaw szczotek, które rozczesują włosie psa z coraz lepszym efektem – wskazana jest szczotka pad, szczotka pudlówka i szczotka umożliwiająca usunięcie ewentualnych kołtunów.

Czesanie rozpoczynamy od grzbietu lub innych miejsc, w których nie sprawimy psu bólu, a czesanie nie będzie nieprzyjemne. Dzięki temu pies nie będzie czuł się zestresowany. W miarę czesania przechodzimy w trudniejsze miejsca, rejony najtrudniejsze – na przykład włosie pod brzuchem rozczesując na końcu. Warto zaopatrzyć się również w nagrody dla psa i reagować na pozytywne jego zachowanie podczas czesania. Oczywiście czesząc psa, trzeba mieć świadomość, ze czesanie w niektórych miejscach to dla niego być nieprzyjemne i starać się robić to jak najdelikatniej. Bardzo wrażliwe na ból są chociażby okolice odbytu czy też brzuszek naszego westika.

Trymowanie

Trymowanie westika to nic innego jak regularnie usuwanie włosia zwanego podszerstkiem. Najlepsze efekty uzyskuje się przy pomocy nożyka trymerskiego, należy jednak pamiętać, że posługiwanie się nim to zadanie raczej dla profesjonalistów. Jeśli nie czujemy się na siłach, o wiele lepiej wyskubywać włosie palcami. Oczywiście wyskubując włosy, należy zachować wszelkie zasady trymowania westów, które nie są łatwe. Niestety są konieczne – trzeba bowiem wiedzieć w jaki sposób trymować, by nasz pies nie stracił swojego charakterystycznego wyglądu. Jeśli nie czujemy się na siłach, najlepiej zaprowadzić psa do psiego fryzjera.

Fryzjer dla psów to usługa stosunkowo nowa, jednak w każdym mieście można w dzisiejszych czasach znaleźć co najmniej kilka takich zakładów. Oczywiście natychmiast lepiej ominąć te, które cieszą się złą sławą – oddanie psa w ręce fryzjera, który nie zna się na rzeczy, to ryzyko cierpienia psa i słaby efekt dokonanych zabiegów pielęgnacyjnych

Udając się z westem na wizytę, trzeba jednak pamiętać o tym by wybrac fryzjera, który ma w swojej ofercie usługę trymowania i wie jak ja wykonać u psów west highland white terier Oczywiście każdy z fryzjerów, którzy nie znają zasad trymowania będzie przekonywał, że dokładnie te same efekty osiągnie się poprzez strzyżenie. Nic bardziej błędnego. Oczywiście włos będzie skrócony i masz west z pewnością zyska na urodzie, podszerstek jednak pozostanie, a krótki włos uniemożliwi trymowanie go w domu.

Zabiegi pielęgnacyjne, które należy przeprowadzić u psów rasy west highland white terier to coś, z czego nie można rezygnować. Decydując się na zakup takiego psa, należy więc pamiętać o tym, ze nie jest to krótkowłosa przytulanka, przy której sierści nie mamy nic do zrobienia. Sierść westa wymaga właściwie stałej pielęgnacji. Szczególnie jest to istotne, gdy pies jest żywy, radosny i posiada możliwość wolnego biegania po dworze. Stopień zabrudzenia sierści w takich sytuacjach może być naprawdę duży, warto wiec oprócz regularnych kąpieli zając się innymi metodami poprawiania wyglądu naszego psa.