Jak prawidłowo dbać o włosy?

Jak prawidłowo dbać o włosy?

Która z nas nie doświadczyła porannego szoku, stając rano przed lustrem z myślą „co ja dzisiaj mam na głowie?”. Włosy nie chcą się układać, są przesuszone, poplątane a w dodatku jest ich coraz mniej. Chcesz od razu biec do fryzjera i zmienić fryzurę, zapominając niestety, że to nic nie da, dopóki nie zadbasz najpierw o kondycję swoich włosów. Piękne i lśniące są przecież naszą wizytówką, dzięki nim czujemy się lepiej, bardziej pewni siebie oraz jesteśmy lepiej postrzegani przez innych.

Wybór odpowiedniego szamponu

Aby twoje włosy były zadbane musisz włożyć trochę wysiłku w ich pielęgnację. Samo mycie i suszenie, to za mało. Zwróć przede wszystkim uwagę na to, w jaki sposób to robisz. Zacznij od określenia typu swoich włosów i kup odpowiednie do nich preparaty – szampon, odżywkę, maseczkę. Na etykietach wszystkich kosmetyków znajdziesz dokładny ich opis i przeznaczenie. Jeżeli masz problem z określeniem swojego typu włosów, poproś o pomoc fryzjera. Natomiast zakupu odpowiednich produktów, możesz dokonać w drogeriach lub w specjalnych sklepach fryzjerskich.

Mycie włosów

Z pozoru prosta czynność jaką jest mycie włosów, wymaga więcej uwagi, niż można przypuszczać. To, w jaki sposób to robisz wpływa na ich kondycję. Włosy należy myć w letniej wodzie, gdyż zbyt gorąca powoduje otwieranie łusek włosa, a co za tym idzie utratę ich naturalnego połysku. Niewielką ilość szamponu nakładamy na dłonie, dodajemy odrobinę wody i mieszamy razem, najpierw w dłoniach, a potem nakładamy na włosy. Wcierając szampon w skórę głowy wykonujemy jednocześnie delikatny masaż, który służyć ma stymulacji krążenia krwi w skórze głowy i regulowaniu pracy gruczołów łojowych. Włosy najlepiej myć dwa razy, pierwsze mycie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, drugie natomiast jest już myciem właściwym. Spłukujemy włosy letnią wodą i nakładamy odpowiednią do naszych włosów odżywkę.

Suszenie

Po umyciu włosów wyciskamy je delikatnie w ręcznik – nie szarpiemy ich i nie trzemy zbyt mocno, aby ich nie poplątać. Włosy bardzo nie lubią szarpania, więc najlepiej rozczesać je grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Do suszenia najlepiej użyć suszarki z regulacją temperatury, żeby powietrze nie było zbyt gorące, inaczej spowodować możemy ten sam efekt co po gorącej wodzie – stracą cały naturalny swój blask. Ważne jest również odpowiednie skierowanie strumienia suszarki na włosy. Nigdy nie susz pod włos. Najlepiej jest pochylić głowę w dół, a strumień powietrza kierować od góry do dołu. Takie suszenie wspomaga zamykanie łusek włosa, dzięki czemu się nie plączą.

Kosmetyki pielęgnacyjne

Jeżeli twoje włosy są mocno zniszczone, samo używanie odżywek może im nie wystarczyć. Warto zainwestować jeszcze w maseczki. Odżywka jest produktem pielęgnacyjnym (chociaż nazwa sugeruje co innego), a maseczka produktem odżywczym. Odżywka pełni funkcję ochronną i regenerującą zniszczone włosy. Maseczka natomiast wnika w głąb włosa, jak również w głąb mieszków włosowych, dając im więcej składników odżywczych, niż codzienna pielęgnacja. Maseczki odżywiają, nawilżają i nadają miękkość włosom.