Komu przyda się terapia małżeńska?

Komu przyda się terapia małżeńska?

Zwykle na terapię małżeńską należy udać się wtedy, kiedy mimo wielokrotnych prób rozmowy parze nie udaje się dojść do żadnego porozumienia, a także gdy kryzys i konflikt pomiędzy nimi pogłębia się. Spotkania z psychoterapeutą pozwalają na uskutecznienie komunikacji pomiędzy dwojgiem ludzi. O ile jest między nimi uczucie i wspólna więź, warto korzystać z terapii i ratować małżeństwo.

Czy faktycznie terapia dla małżeństw jest skuteczna?

To czy terapia okaże się skuteczna zależy od tego jaką motywacje mają małżonkowie. Jeśli podczas psychoterapii dla par okaże się, że każde z nich ma inne motywy i inne potrzeby oraz kieruje się w życiu innymi priorytetami, wówczas wspólnie z psychoterapeutą dochodzą do wniosku, że pora się rozstać.

Terapia dla małżeństw jest dość droga. Cena za godzinę zależy od rangi specjalisty, który zajmuje się terapią. Rangę określa się na podstawie jego doświadczenia, przepracowanych godzin, ilości osób, które są zadowolone z jego usług, a także wykształcenia i przebytych kursów. W każdym mieście można odbyć dość skuteczną terapię dla małżeństw – wszędzie można spotkać ogłoszenia o gabinetach terapeutycznych przeprowadzających psychoterapię dla par.

Terapia małżeńska jest o tyle wyjątkowa, że musi na nie chcieć uczęszczać oboje małżonków. Wizyta tylko jednej strony, na nie wiele się zda gdyż celem terapii jest mediacja pomiędzy partnerami, poprowadzona przez terapeutę. Często niestety jedno z nich jest zmuszane przez drugie. Tak się zdarza, że jedno z małżonków pragnie ratować związek podczas gdy drugiej stronie, w ogóle na tym nie zależy. Skuteczność takiej psychoterapii jest oceniana nisko.

Co ciekawe, w dzisiejszych czasach inicjatorami psychoterapii są coraz częściej mężczyźni. Dawniej mężczyzna inicjujący terapię był rzadkością. Obecnie najczęściej są to mężczyźni, którzy mają za sobą zdrady, na których zostali przyłapani. Chcąc ratować związek po zdradzie decydują się na wysiłek przejścia przez psychoterapię, bo są świadomi tego, że ich zdrada jest wynikiem głęboko zakorzenionego konfliktu i poczucia nieszczęścia w związku z kobietą. Terapia małżeńska jest inicjowana również chętnie przez pary, które mają więcej niż jedno dziecko. Zwykle są to osoby, które nie zdecydowałyby się na podobny krok, gdyby nie miały dzieci.

Dodaj komentarz