Rodzaje i zastosowanie talerzy perkusyjnych

Rodzaje i zastosowanie talerzy perkusyjnych

Talerze perkusyjne są używane do wyrażania części wokalnej w zakresie zestawu perkusyjnego. Standardowa konfiguracja zestawu perkusyjny wymaga właśnie talerzy. Ale istnieją różne rodzaje talerzy, które mogą tworzyć pełen zestaw. W tym artykule będziemy omawiać hi-hat i kilka innych talerzy, na które warto, a nawet trzeba zwrócić uwagę interesując się tą tematyką.

Talerze perkusyjne – hi-hat

Hi-hat jest kluczowym elementem w zestawie bębna, ponieważ jest ona wykorzystywany podstawa rytmu. To jest rzeczywiście para talerzy zamontowanych na specjalistycznym miejscu. Hi-hat składa się z 2 talerzy. Dolny talerz pozostaje nieruchomy, podczas gdy górny talerz jest przymocowany za pomocą sprzęgła wąskim kawałkiem metalu. Łączy się to z wydrążoną rurkę aż do pedału, który jest sterowany za pomocą stopy. Hi-hat można grać jako otwarty, zamknięty, półotwarty lub można manipulować nim jeszcze na inny sposób.

Talerze perkusyjne – ride

Jest to rodzaj talerza, który jest standardową częścią większości zestawów perkusyjnych. Jego zadaniem jest utrzymywanie rytmu, zamiast dostarczania akcentów. Praworęczny perkusista zwykle ma ride talerz w pobliżu swojej prawej ręki. Te talerze perkusyjne będą różnić się grubością, która ma wpływ na atak, wielkość i ton dźwięku.

Talerze perkusyjne – splash

Splash jest to mały talerz wykorzystywany do akcentowania zestawu perkusyjnego. Talerze perkusyjne Splash i Chiny to główne rodzaje efektów. Splash brzmi świetnie, kiedy uderzy się go w zgodzie z werblem. Nazwa już mówi sporo o tym jak brzmi ten talerz. Normalną funkcją talerza splash jest dostarczenie krótkiego, często bardzo synkopowanego akcentu.

Talerze perkusyjne – china

Typ ten talerzy został wyprodukowany po to, aby tworzyć ciemny, ostry i wybuchowy dźwięk. Ich początki sięgają do gongu chińskiego w brzmieniu i w formie, stąd ich nazwa. ten talerz jest często używany jako powitalny w sekwencji. Zazwyczaj jest cylindryczny lub w kształcie ściętego stożka.

Talerze perkusyjne – crash

Crash to rodzaj talerza, który wytwarza głośny, ostry dźwięk rozbijający się i służy głównie do okazjonalnych akcentów. Jeden lub dwa talerze perkusyjne crash są standardową częścią zestawu perkusyjnego. Są one montowane na stojaku.

Talerze perkusyjne – sizzle

Sizzle to talerz, do którego nity, łańcuchy lub inne grzechotki, zostały dodane w celu modyfikowania dźwięku. Najbardziej rozpowszechnioną formą tych talerzy używanych w perkusji są te z licznymi nitami rozmieszczonymi w otworach równomiernie wokół talerza blisko obręczy.

Dodaj komentarz