Motywacja to obecnie dla wielu bardzo gorący temat. Coraz więcej uwagi przywiązuje się do tego, jakie skutki może wywołać jej brak i do czego właściwie się ona przydaje. Łatwiej jest robić coś, nawet jeśli nie jest to przyjemne czy ciekawe, jeśli mamy do tego odpowiednią motywację. Wobec tego wielu pragnie być jak najbardziej zmotywowanymi i zaczyna zastanawiać się, skąd właściwie wziąć tą motywację. W końcu gdyby to było takie proste, nikt nie byłby jej pozbawiony.
Źródła motywacji
Motywację dzieli się na trzy podstawowe typy: wewnętrzną, zewnętrzną i lękową. Ta pierwsza jest równocześnie najrzadszą i najbardziej pożądaną. Osoby, które są w stanie motywować się wewnętrznie, czerpią satysfakcję z samego wykonywania jakiejś czynności lub pogłębiania swojej wiedzy. Nie potrzebują do tego żadnych innych czynników lub bodźców. Nie da się wymusić tego rodzaju motywacji ani wywołać go sztucznie. Mamy go lub go nie mamy – pozostaje to poza naszą kontrolą. Motywacja zewnętrzna wypływa z oczekiwań związanych z wypełnieniem jakiegoś zadania. Motywacja do nauki zewnętrzna to może być chociażby dobre wyniki na maturze, świetna ocena z egzaminu czy dostanie się do wymarzonej szkoły. W pracy może to być awans lub premia. Wizja nagrody za naszą ciężką pracę pcha nas do przodu i sprawia, że jesteśmy bardziej skorzy wykonywać nawet najbardziej nudne i żmudne obowiązki. Ostatni z rodzajów motywacji to motywacja lękowa. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku daną osobą kieruje strach, na przykład przed porażką, dostaniem złej oceny czy zwolnieniem z pracy. Z jednej strony potrafi ona szybko wyprodukować rezultaty (na przykład pracę napisaną dzień przed terminem jej oddania), często jednak z powodu lęku i stresu będą one znacznie gorszej jakości niż na przykład te uzyskane w wyniku motywacji zewnętrznej.
Czym może poskutkować brak motywacji
Problemu braku motywacji nie powinno się lekceważyć, ponieważ może on mieć tragiczne skutki. Zniechęcenie pracą, brak motywacji nawet do czynności i rozrywek które niegdyś sprawiały nam przyjemność szybko mogą przeistoczyć się w na przykład depresję. Nawet kiedy mówimy o mniej poważnych przypadkach, brak odpowiedniej motywacji znacznie obniża rezultaty naszych działań: gorzej radzimy sobie w pracy, szkole. Motywacja do nauki i pracy znika, a wraz z nią dobre rezultaty. Coraz słabsze wyniki owocują gorszym samopoczuciem i obniżeniem poczucia własnej wartości. Wobec tego jeśli czujemy, że powoli tracimy motywację, warto błyskawicznie reagować.
Motywacja to coś, co ciężko do końca uchwycić i zdefiniować. Warto jednak dbać o to, aby ją kultywować i nie pozwolić jej zniknąć.