Wszystko, co powinieneś wiedzieć o konsultacjach dietetycznych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o konsultacjach dietetycznych

Dobra relacja z własnym ciałem i jedzeniem to jeden z najważniejszych kryteriów zdrowego stylu życia. Właściwa dieta pozwala ustrzec się przed wieloma, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie dolegliwościami, a także chorobami dietozależnymi. Jeśli z jakichś powodów mamy problem z wypracowaniem zdrowych nawyków żywieniowych, warto sięgnąć po specjalistyczną konsultację dietetyczną. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed wizytą.

Na czym polegają konsultacje dietetyczne?

Zazwyczaj konsultacje dietetyczne składają się z 3 etapów:

  1. Diagnostyka,
  2. Przedstawienie planu żywieniowego,
  3. Wizyta kontrolna.

W pierwszych minutach wizyty, dietetyk przeprowadza dokładny wywiad medyczny oraz żywieniowy, a także dokonuje analizy masy oraz składu ciała (obejmującej nie tylko pomiar wagi i poziom wody w organizmie, ale również stosunek masy mięśniowej, kośćca i tkanki tłuszczowej). Następnie pacjent otrzymuje wstępną diagnozę problemu, w tym ustalenie celów dietetycznych.

Kolejnym etapem konsultacji dietetycznych jest przedstawienie i omówienie planu żywieniowego. Lekarz powinien również zadbać o edukację pacjenta w kwestii komponowania zdrowych posiłków, aktywności fizycznej czy suplementacji. Na konsultację dietetyczną warto przynieść najświeższe wyniki badań krwi, które lekarz zinterpretuje i uwzględni zalecenia przy układaniu planu żywieniowego.

Podczas wizyty kontrolnej lekarz zapyta o trudności, podsumuje zmiany zachodzące w organizmie (związane z wagą, dolegliwościami i samopoczuciem) oraz wyznaczy cele żywieniowe do kolejnej konsultacji dietetycznej.

Kiedy warto wybrać się na konsultacje dietetyczne?

Konsultacje dietetyczne są kierowane przede wszystkim do osób, które:

  • wymagają opieki dietetyka jako wsparcie leczenia choroby dietozależnej,
  • chcą poprawić swoje samopoczucie,
  • nie są zadowolone ze swojej sylwetki,
  • wymagają specjalistycznego wsparcia przy zmianie nawyków żywieniowych, np. dowiadują się o alergiach pokarmowych, chcą przejść na dietę roślinną czy bezmleczną,
  • szukają profesjonalnej opieki w przełomowych momentach życia, np. podczas ciąży, w wieku dorastania czy po menopauzie,
  • potrzebują doradztwa w wyrobieniu zdrowych nawyków i pragmatycznego podejścia do jedzenia.

Konsultacje dietetyczne jako wsparcie leczenia chorób dietozależnych i nie tylko

Na konsultacje dietetyczne warto zgłosić się do specjalisty, który posiada wiedzę nie tylko z zakresu prawidłowego żywienia, ale również chorób wewnętrznych. Wówczas możemy mieć pewność, że nasz problem zostanie potraktowany w sposób całościowy, a obrany kierunek zmiany nawyków – skuteczny. Kryteria te spełnia dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik – już dziś zgłoś się do jej gabinetu i zadbaj o swoje dobre samopoczucie na co dzień.

Źródło: waskoczopnik.pl

Dodaj komentarz