Jak wygląda psychoterapia online? Czym różni się wizyta stacjonarna u psychologa od tych prowadzonych online, jak przebiega spotkanie? Zobacz, co Cię czeka

Jak wygląda psychoterapia online? Czym różni się wizyta stacjonarna u psychologa od tych prowadzonych online, jak przebiega spotkanie? Zobacz, co Cię czeka

Psychoterapia online to wyjątkowa forma pomocy, która dociera do osób najbardziej potrzebujących. Wokół psychoterapii narosło sporo mitów i coraz częściej można spotkać w internecie tendencyjne komentarze, że ta forma pomocy zwłaszcza online, nie ma racji bytu.

Nic błędnego, ponieważ psychoterapia online działa, a opisują to sami specjaliści. Dzięki łatwemu dostępowi do leczenia więcej pacjentów może skorzystać z pomocy specjalisty nawet z drugiego końca kraju. Nie mniej rozwój świadczeń online ma też swoją ciemną stroną i tym zagadnieniem zajmiemy się w poniższym artykule.

Jak powinna wyglądać psychoterapia

Psychoterapia to uporządkowany proces, który nie tylko został wcześniej opracowany metodami naukowymi, ale także jest prowadzony według najnowszej wiedzy psychologicznej.

Psychoterapia online odbywa się pod okiem wykwalifikowanego psychoterapeuty, który dobiera metody psychoterapii online bezpośrednio do potrzeb pacjenta.

Specjalista ten powinien posiadać odpowiednie wykształcenie oraz certyfikaty, które nie narażą pacjenta na dodatkowe powikłania podczas sesji terapeutycznych.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie pacjent powinien sprawdzić na początku psychoterapii, to oszacowanie uprawnień danego terapeuty i czy może prowadzić pacjenta w danym nurcie.

Jak wygląda taka psychoterapia indywidualna?

Psychoterapia online to spotkanie terapeutyczne przeprowadzone przy użyciu rejestratora dźwięku i wideo.

Podczas sesji pacjent opowiada o naglących sprawach, zwierza się specjaliście ze swoich problemów i razem szukają sposobu na ich rozwiązanie.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, psychoterapeuta online skieruje pacjenta do dalszej konsultacji. Najczęściej jest to lekarz psychiatra, jeśli pacjent cierpi na widoczną depresję lub inne zaburzenia emocjonalne i wymaga leczenia farmakologicznego.

Po jakim czasie zaczyna działać terapia?

Psychoterapia online może zacząć działać od pierwszego spotkania. Psychoterapia to proces, który inicjuje domino zmian w życiu pacjenta.

Czasem chodzi wyłącznie o znalezienie punktu nowego punktu widzenia. Podczas sesji psycholog online pomaga zdystansować się do własnych emocji, by nieco bardziej chłodnym okiem ocenić, o co pacjentowi tak właściwie chodzi.

Takie zrozumienie u podstaw skutkuje nabraniem pewności siebie, swojego postępowania, czy po prostu ułatwia podjęcie nowych decyzji.

Jak długo trwa psychoterapia?

Długość psychoterapii uzależniona jest od rodzaju problemów i schorzeń, występujących u pacjenta. Psycholog online informuje na bieżąco, czy proces ma dalej sens, czy warto go już wyciszyć.

Psychoterapia online może pomóc rozwiązać problemy szybko — pacjent odnajdzie się i określi w rzeczywistości, jaka ma u niego miejsce, w związku z czym po podjęciu decyzji może nie potrzebować więcej pomocy.

Osoby cierpiące na bardziej skomplikowane schorzenia i zaburzenia emocjonalne, mogą wymagać dłuższego procesu leczenia. Takiego wymagają pacjenci z:

  • chorobą afektywną dwubiegunową;
  • z depresją;
  • pacjenci cierpiący na zaburzenia odżywiania;
  • pacjenci przejawiający nerwicę.

Jeśli chodzi o czas spotkania, wynosi ono z reguły od 50 do 60 minut.

Ile kosztuje psychoterapia online?

Psychoterapia online może być nieco tańszą formą pomocy, w odróżnieniu od terapii stacjonarnej.

Koszty jednej sesji u psychologa online wynoszą od 120 do 200 złotych.

Jak wygląda terapia online?

Psychoterapia online nie różni się przebiegiem od spotkania w warunkach normalnych. Pacjent łączy się za pomocą telefonu lub komputera z terapeutą i omawiają bieżące sprawy.

Poza rozmową ze specjalistą pacjent może liczyć na różne zadania zlecone, jako praca domowa, a także ćwiczenia, które będzie wykonywał sam, a także przy pomocy terapeuty online.

Kiedy terapia online ma sens?

Psychoterapia online ma sens zawsze, kiedy potrzebujesz pomocy. Jeśli Twój stan umożliwia prowadzenie rozmowy online, to taka terapia ma sens, bo nie różni się efektami od terapii stacjonarnej.

Terapia nie ma sensu, jeśli pacjent wymaga hospitalizacji, czy farmakologii. Dopiero po ustabilizowaniu emocjonalnym, pacjent ma szansę przystąpić do terapii, która przyniesie dobre skutki.

Czym się różni psycholog od psychoterapeuty?

W odróżnieniu od psychoterapeuty psycholog to po prostu absolwent szkoły psychologicznej. Nie ma uprawnień do prowadzenia sesji terapeutycznych, a więc nie udzieli pomocy osoby w potrzebie.

Szukając psychologa w sieci, zwróć uwagę, czy psycholog online posiada odpowiednie uprawnienia i certyfikat szkoły psychoterapii.

Jest jednak coś, co może zrobić psycholog online dla osób szukających gotowych recept na swoje problemy. Wielu psychologów bowiem posiada uprawnienia do bycia trenerami sukcesu.

Osoby te, zwane coachami bardzo skutecznie pomagają uporządkować sprawy życia codziennego, a także oferują narzędzia budujące samodyscyplinę i skuteczność. Rozwój osobisty nie ma nic wspólnego z psychoterapią, ale jest skuteczną formą pomocy, by wyjść na prostą i rozwinąć skrzydła.

Ile kosztuje psycholog online?

Koszt pracy takiego specjalisty waha się od 150 zł za godzinę pracy, po wykupienie prywatnych konsultacji, które mogą kosztować nieco więcej,

Psycholog online, który pracuje w rozwoju, specjalizuje się także w tworzeniu kursów. Niektóre gotowe kursy i warsztaty oscylują w cenie nawet 10 tys. złotych.

Czy psycholog online może wypisać receptę na leki?

Psycholog online, ani terapeuta online nie ma kompetencji i uprawnień do wypisywania leków. Leki wypisuje lekarz psychiatra.

Jeśli lekarz psychiatra prowadzi psychoterapię online, to taki terapeuta może wypisać receptę na leki. Jest lekarzem medycyny.

Kiedy trzeba iść do psychiatry?

Do psychiatry warto udać się po konsultacji, kiedy psycholog online zaleci taką konsultację.

Pomocy psychiatry może wymagać osoba, która doświadczyła traum, przemocy psychicznej, czy też cierpi na depresję.

Psychoterapia online — jak wybrać specjalistę?

Szukając w sieci osoby godnej polecenia, pamiętaj, by zwrócić uwagę na kompetencje danej osoby. Psychoterapia online może być prowadzona wyłącznie przez wykwalifikowanego psychologa, którym z pewnością nie jest osoba mająca wykształcenie inne, niż psychoterapeuta.

Wybór nieodpowiedniej osoby może być okupowany pogłębieniem się dolegliwości psychosomatycznych, a także frustracją. Nie wspominając już o kosztach takiej zabawy, która to z pewnością nie ma nic wspólnego z psychoterapią online.

Dodaj komentarz