Motywacja to działanie

Motywacja to działanie

Według słownika PWN motywacja to „proces regulacji psychicznych, nadający energię zachowaniu człowieka i ukierunkowujący je; może mieć charakter świadomy lub nieświadomy”. Łatwe zadania, w granicach Twoich możliwości, w ostateczności nie rozwijają. Stanowią jedynie kolejny punkt na liście ”do zrobienia”. Prawdziwe marzenie musi być nieosiągalne, przynajmniej na początku drogi. Wtedy stanowi wyzwanie i motywuje do działania. Osiągnięcie celu i zadowolenie z siebie nie będzie proste. Zwłaszcza jeśli projekt jest ambitny a takie naprawdę warto realizować.

Psychologia pola siły

Różne są teorie w psychologii, jeśli chodzi o źródła motywacji. Jedna z nich, zwana psychologią pola, opiera się na wizualizowaniu końcowego wyniku wszelkich działań. Jej twórcą był Kurt Lewin. Teoria ta, w skrócie sprowadza się do analizy warunków mających wpływ na konkretną sytuację. Czynniki te mogą być wspomagające oraz przeszkadzające. Zasadniczo sprawy układasz tak, aby uchronić się przed zmianami, bez opuszczania swojej strefy komfortu. Działają wtedy siły hamujące. Chęć wprowadzenia innowacji i ich planowanie to siła napędowa. Zgodnie z teorią Lewina ”im mocniejszy nacisk tym większy opór”. Wydaje się, że nikt z nas nie prowadzi takiej dogłębnej analizy, ale jak przyjrzymy się bliżej całemu procesowi działania okaże się, że ta teoria sprzed wielu lat doskonale sprawdza się w codziennym podejmowaniu życiowych decyzji. Zaimportowanie tego typu działań jest proste. Po pierwsze musisz dokładnie nazwać swój cel. Doprecyzowanie tego ma bardzo duże znaczenie, bo ułatwi późniejszą aktywność. Może to być np. zdobycie prawa jazdy. Następnie weź kartkę papieru i podziel na trzy części. W pierwszej kolumnie wpisz ”siły pobudzające”, w drugiej „działanie” a w trzeciej „siły hamujące”. W środkowej kolumnie określ co zrobisz, aby uzyskać skuteczny wynik. Następnie określ co Cię hamuje a co napędza i wpisz w pozostałe kolumny. Dobrze się zastanów i bądź szczery w tym co piszesz. Kolejnym krokiem będzie proces analizy wszystkim czynników i wybranie sposobu, który wzmocni siły pozytywne a osłabi siły negatywne. Na koniec pozostaje odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: czy zadanie jest wykonalne? Jeśli jest przygotuj plan działania. Nie ma już odwrotu.

Motywacja Kaizen

Termin pochodzi z Japonii i oznacza nic innego tylko stałą zmianę na lepsze. Największą motywacją jest tutaj przygotowanie szeregu działań do uzyskania maksymalnych efektów i w rezultacie osiągnięcie celu. Podstawowa sprawa, od której należy zacząć to określenie zmiany, którą chcesz przeprowadzić w swoim życiu. Zacznij od jednej, będzie łatwiej i szybko się nie zniechęcisz. Przy tej ważnej zmianie napisz dlaczego chcesz to zrobić. Konkretnie i bez ogródek. Jeśli chcesz schudnąć 20 kg napisz, że Twoje stawy nie wytrzymują już dodatkowego obciążenia, że męczysz się wchodząc na trzecie piętro, że musisz szukać sklepów z odzieżą dla puszystych. Takie argumenty zmotywują Cię do działania w chwilach kryzysu. Wizualizuj przyszłość, po osiągnięciu zamierzeń a jeszcze lepiej zastanów się jak będzie wyglądać Twoje życie za kilka lat, jeśli nie wprowadzisz w nim konkretnych zmian. Napisz co się wydarzy, jeśli nie zrobisz nic. Napisz, że jeśli nie schudniesz 20 kg Twoje serce przestanie normalnie funkcjonować, że będziesz chodzić o kulach, bo stawy mają swoją wytrzymałość. Bądź szczery, bo tu chodzi o Twoje życie. Jeśli wdrożysz działania i będziesz przestrzegał ich systematycznie, po miesiącu sprawdź rezultaty. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, trwaj przy swoich postanowieniach. Jeśli coś nie wyszło, zastanów się nad przyczyną i znajdź rozwiązania problemu. Musisz pamiętać, że jeśli po określonym czasie brak jest sukcesów to nie jest Twoja porażka. Po prostu Twoje działania muszą ulec zmianie, bo jak powiedział kiedyś Albert Einstein ”szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Pomocna w realizacji celu będzie także metoda PDCA. Ten skrót tłumaczy się w następujący sposób: Plan (zaplanuj) – Do (zrób) – Check (sprawdź) – Act (działaj).

Poczucie własnej wartości

Ciągle podejmujesz różne działania mające sprawić, że Twoje życie będzie lepsze, bardziej wartościowe, sensowne. Zbierasz doświadczenia wynikające zarówno z sukcesów jak i porażek. Te drugie prowadzą do refleksji i weryfikacji zadań, celów oraz sposobu ich postrzegania. Możliwe, że niepowodzenie sprawia, że obniżasz poprzeczkę. Zupełnie niepotrzebnie. Upadek także prowadzi do osiągnięcia sukcesu. Droga może być bardziej kręta i wyboista, ale przykre wydarzenia także Cie kształtują. Cały proces dochodzenia do wymarzonych efektów, małe osiągnięcia i fiasko przedsięwzięcia, prowadzi do poznania samego siebie i zbudowania własnej wartości. Nie wolno tylko rezygnować. Nie wolno się całkowicie poddawać tylko zweryfikować plan działania. Tak jak w opisanych powyżej metodach. Jeśli coś nie idzie, przemyśl to i wdrażaj korekty. Satysfakcja z osiągniętego celu będzie ogromna. Nie bój się zmian, bo zgodnie z tym co mówił Heraklit z Efezu ”Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Stagnacja i trwanie przy starych przyzwyczajeniach nie prowadzi do rozwoju, uniemożliwia zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie nowych rzeczy i nowych ludzi. Niech Twoją motywacją będzie zmiana życia na bardziej twórcze, lepsze, zdrowsze, ciekawsze, pełniejsze. Zrób to najlepiej jak potrafisz i nie zrażaj się niepowodzeniami. Nie biczuj się za porażki i nie krytykuj tylko zmień drogę do celu. Mylić się jest rzeczą ludzką, zrozumieć pomyłkę to mądrość.

Dodaj komentarz