Uzależnienia – plaga XXI wieku

Uzależnienia – plaga XXI wieku

Rozwój cywilizacyjny stwarza tyle samo szans, co zagrożeń. Ułatwiony dostęp do używek, wszechobecna reklama oraz tempo życia znacznie zwiększają ryzyko uzależnień. Te stały się prawdziwą plagą naszych czasów. Na stan emocjonalny współczesnego człowieka niekorzystnie wpływa stres i presja otoczenia.

Potrzeba bycia lepszym, uczynienia swojego życia jeszcze bardziej ciekawym, dążenie do osiągania korzyści materialnych i wiele innych czynników negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu psychicznym. Niestabilny emocjonalnie człowiek znacznie łatwiej staje się ofiarą różnego typu nałogów, które destabilizują życie jego i jego rodziny.

Nie poradzisz sobie sam

Każde uzależnienie jest ciosem dla uwikłanego w nie. Alkoholizm, narkomania i inne tego typu problemy niekorzystnie wpływają na sytuację rodzinną osoby zmagającej się z nałogiem. Często prowadzą do rozpadu długo pielęgnowanych więzi. Uzależniony przestaje normalnie funkcjonować – zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym.

Najgorsze, co można zrobić, to udawać, że problemu nie ma lub oczekiwać, że rozwiąże się on sam. Uzależnić jest się niezwykle łatwo, wyjść z nałogu – zdecydowanie trudniej. Jedno jest pewne, osoba dotknięta problemami nie powinna zostać pozostawiona sama sobie. Człowiek uzależniony nie upora się z nałogiem sam. Wymaga fachowej pomocy.

Najskuteczniejsze metody walki z uzależnieniami

Choć wsparcie bliskich odgrywa kluczową rolę w wychodzeniu z nałogu, nikt, kto nie ma profesjonalnego przygotowania, nie jest w stanie pomóc choremu. Wiele osób sięga po pomoc terapeutów, odbywając cykliczne sesje z psychologami i specjalistami ds. leczenia uzależnień. Czy to wystarczy? Czy kilka spotkań jest w stanie wspomóc uzależnionego?

By zrozumieć istotę swoich problemów, trzeba spojrzeć na nie z boku. Jak to zrobić? Zmieniając otoczenie. Często to właśnie pobyt w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień jest jedyną, skuteczną formą walki z problemem. Stała opieka wykwalifikowanej kadry jest tym, czego potrzeba osobie zmagającej się z nałogiem.

Wiele problemów, jedno rozwiązanie

Już nie tylko alkoholizm i narkomania, ale także lekomania, seksoholizm i uzależnienie od hazardu wymagają potrzeby podjęcia szybkiej interwencji. Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z którymś z wymienionych problemów, zajrzyj na stronę https://oaza.sos.pl/, by poznać dostępne formy wsparcia dla osób takich, jak Ty.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś w Twoim otoczeniu może mieć problem z nadużywaniem alkoholu, leków lub substancji psychoaktywnych, nie czekaj – podejmij działanie. Jeśli obserwujesz u kogoś bliskiego niepokojące zachowania, powinieneś podjąć interwencję.

Pamiętaj, że sam, mimo wszelkich wysiłków, nie jesteś w stanie nic wskórać

W Ośrodku Leczenia Uzależnień Oaza SOS wspierane są osoby z różnymi problemami. Profesjonalnie przeszkolona, wykwalifikowana kadra, odpowiednio zaaranżowane zaplecze infrastrukturalne i korzystne położenie placówki pozwalają przybywającym tu na uwolnienie się od nałogu i powrót do normalnego funkcjonowania.

Dodaj komentarz