Czy filmy mogą motywować?

Czy filmy mogą motywować?

Na motywację kładzie się już od kilku lat coraz większy nacisk. Na jej temat znaleźć można wpisy na blogach, książki, poradniki – co tylko zapragniemy, tworzone zarówno przez profesjonalistów, jak i kompletnych amatorów. Czemu więc nie filmy? Myśląc filmy motywacja pewnie nie będzie naszym pierwszym skojarzeniem, ale jest bardzo duża szansa, że zdarzyło nam się w życiu obejrzeć film motywacyjny, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Wobec tego co to są za filmy? Czy one rzeczywiście motywują?

Rodzaje filmów motywacyjnych

Na początku warto podzielić filmy motywacyjne na dwie kategorie. Do pierwszej z nich możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju filmy instruktażowe, które są pewnego rodzaju szkoleniem. Zazwyczaj prowadzone są przez jednego instruktora, a przez większość czasu po prostu słuchamy jego wykładu. Bardzo często spotkać je można w ramach płatnych kursów motywacyjnych lub za darmo w serwisach takich jak YouTube. Druga kategoria to zwykłe filmy, które z racji swojej tematyki są w stanie zainspirować i pobudzić do działania. Mowa tu przede wszystkim o takich dziełach, w których bohater przezwycięża duże trudności czy osiąga sukces mimo niesprzyjających okoliczności. Nikt nam wtedy nie musi dosłownie powiedzieć, że mamy się zmotywować – podświadomie robimy to sami pod wpływem tego, co zobaczymy.

Czy filmy motywacyjne naprawdę działają?

Wbrew pozorom tak, chociaż oczywiście nie na każdego. Wspomniana wcześniej pierwsza kategoria przeznaczona jest głównie dla osób, które chcą pracować nad swoją motywacją i ten temat ich rzeczywiście interesuje. Z kolei z tradycyjnych filmów, które mają elementy motywacyjne czerpać może praktycznie każdy. Klasycznym przykładem jest chociażby seria filmów o Rocky’m – bokserze, który musiał pokonywać wielokrotnie ogromne przeszkody, ale zawsze się podnosił i walczył dalej. Podobnie jest z filmami biograficznymi o słynnych ludziach sukcesu, na przykład Stevie Jobsie. Po wyjściu z seansu jest spora szansa, że poczujemy, że czas wreszcie zrobić coś ze swoim życiem i przestać się tak łatwo poddawać, ponieważ inni dali radę, więc czemu nie my?

Film i telewizja to media, które potrafią wywoływać ogromny wpływ na swoich odbiorców, nawet jeśli oni nie zdają sobie z tego do końca sprawy. W niektórych przypadkach może to mieć negatywne skutki, w innych zaś pozytywne. Jeśli chodzi o filmy motywacja http://twoja-motywacja.pl/blog/filmy-sukces-motywacja/ to zdecydowanie coś, co można dzięki nim zdobyć. Nie bez powodu tak wielką popularnością cieszą się filmy o ludziach, którzy zaczynali od zera i osiągnęli sukces dzięki swojej ciężkiej pracy. Jest to coś, co podświadomie podziwiamy i chcemy emulować.

Dodaj komentarz