Wędka teleskopowa – czy jest skuteczna

Wędka teleskopowa – czy jest skuteczna

Wybór wędki to niełatwa decyzja, zwłaszcza że na rynku oferta jest bardzo bogata. Każdy z rodzajów wędek ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników – niektórzy nie wyobrażają sobie podróży z długim kijem, a inni zaś uważają, że składane wędki nie mają odpowiedniej jakości i po prostu są gorsze. Zdania są podzielone. Dziś zastanowimy się, dlaczego warto wybrać wędki teleskopowe.

Oprócz wędek jednoczęściowych i segmentowych (rozkładane na kilka niezależnych części), miłośnicy łowienia ryb mogą zdecydować się na wędkę teleskopową. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość poskładania na wiele części, ale połączonych ze sobą. Wędki teleskopowe są więc łatwe w transporcie – zajmują bardzo mało miejsca, a do tego wszystkie elementy są razem, więc najprawdopodobniej w podróży nic się nie pogubi. Poskładanie wędki, tak by była gotowa do pracy, jest również bardzo proste i szybkie.

Skuteczność wędki teleskopowej a akcja

To jeden z najnowocześniejszych rodzajów wędek – nie tylko jeśli chodzi o możliwość transportu i składania, ale także o samo działanie sprzętu. Mówi się, że to jeden z najbardziej skutecznych sprzętów w łowieniu ryb. Dzieje się tak ze względu na bardzo dobrą akcję, jaką posiadają wędki teleskopowe.

Akcja wędki wpływa na to, w jaki sposób sprzęt zachowuje się w czasie wyrzutu i holu ryby. Ma to kolosalny wpływ na skuteczność  i szybkość łowów. Według doświadczonych miłośników łowienia najlepsza wędka to taka, która ma akcję progresywną – oznacza to, że w czasie wyrzutu ma akcję szczytową, a podczas holu ryby akcję paraboliczną. Akcja szczytowa umożliwia precyzyjny rzut, ale bardzo utrudnia hol ryby, zwłaszcza u początkujących rybaków. Z kolei akcja paraboliczna przy wyrzucie wymaga doświadczenia i refleksu, ale przy holu uniemożliwia właściwie zgubienie ryby. Tu należy więc znaleźć złoty środek, a możliwości takie dają wędki teleskopowe.

Akcję wędki można przeprowadzić jeszcze przed zakupem poprzez prosty test. Należy wziąć kij do ręki i machać nim z góry do dołu. Duże odkształcanie wędki świadczy  tym, że akcja jest wolna. Akcja szczytowa jest wówczas, gdy wędka jest sprężysta jak stalowy pręt, a u szczytu lekko się wygina.

Tak czy inaczej wędki teleskopowe mają wiele możliwości i są odpowiednie zarówno dla nowicjuszy, jak i dla doświadczonych już rybaków. Warto jednak dobrze przetestować akcję, by dobrać sprzęt do swoich możliwości i umiejętności. Na pierwsze zakupy wędkarskie jak najbardziej można wybrać sprzęt teleskopowy, jednak przed ostatecznym wyborem warto zapytać o radę kogoś doświadczonego.

Dodaj komentarz