Motywacja – jak ją odnaleźć ?

Motywacja – jak ją odnaleźć ?

Motywacja to bardzo modne ostatnio pojęcie. Część osób uważa, że jest nieco przereklamowane i ze wcale nie potrzebujemy być jakoś specjalnie zmotywowanym, by na przykład każdego ranka wstawać do pracy. Już sama presja ekonomiczna oraz chęć zapewnienia dobrego bytu swojej rodzinie powinien być wystarczającym argumentem do tego, by codziennie dawać z siebie wszystko. Z drugiej strony trzeba przyznać uczciwie, że motywacji może w życiu zabraknąć. Czasami jest to spowodowane utratą pracy, załamaniem się biznesu, czy innymi niekorzystnymi okolicznościami. Co wtedy robić ?

Brak motywacji – jak sobie radzić

Nawet gdy z dnia na dzień ciężko się pracuje, może przyjść taki moment, gdy wszystkiego się odechciewa. Wtedy dopadają człowieka myśli, że wszystkie jego starania i tak pójdą na marne, bo nie zdąży on zrealizować swoich dziecięcych marzeń. W dzieciństwie bowiem marzymy o tym, by uprawiać zawód marzeń i mieć takie życie, jakie chcemy. Niestety później zostaje do zweryfikowane przez dotykającą nas bolesną rzeczywistość. Praca nie jest pracą marzeń, a jedynie nudnym siedzeniem za biurkiem. Podróże, o których niegdyś marzyliśmy ograniczają się tylko do wyjazdu nad morze, lub ewentualnie tygodniowego All Inclusive, które już prawie na nikim nie robi większego wrażenia.

W takiej sytuacji warto jeszcze raz sięgnąć do dziecięcych wspomnień i zadać sobie pytanie; czego tak na prawdę chcemy ? Może się okazać, że to, o czym marzymy jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli na przykład od zawsze marzyliśmy o dalekich podróżach, sprawdźmy ceny biletów samolotowych, bo być może bilety na lot w nasze wyśnione miejsce wcale nie są tak drogie, jak dotąd myśleliśmy. By jednak złapać marzenia, trzeba najpierw wyciągnąć po nie rękę. W naszym przypadku będzie to praca zawodowa, która umożliwi systematyczne odkładanie pieniędzy na wyjazd marzeń. Jeżeli będziemy w tym konsekwentni, za kilka miesięcy możemy znaleźć się w wymarzonym miejscu, a po takiej podróży wrócić do domu z zupełnie nową energią.

Nie jest tak prosto

Niestety, to tylko przykład, bo tak na prawdę każdy z nas ma nieco inne oczekiwania od życia. Jedni marzą o dalekich podróżach, ale dla innych największym sukcesem może być znalezienie partnera i założenie z nim szczęśliwej rodziny. To już może nie być takie proste, bo życie jest skomplikowane i wielowątkowe. Ważne jednak, by uświadomić sobie swoje cele i do nich dążyć. Wtedy zdecydowanie łatwiej nam będzie wstawać codziennie z łóżka i nawet w nielubianej pracy walczyć o lepsze jutro.

Dodaj komentarz