Piosenki motywacyjne – czym są i do czego mogą zmotywować?

Piosenki motywacyjne – czym są i do czego mogą zmotywować?

Motywację można czerpać z różnych źródeł. Z artykułów, poradników, filmów, a nawet z wnętrza samego siebie. Dzięki niej jesteśmy pełni sił i energii do działania. Nie musimy zmuszać się do wykonywania nawet żmudnych i nudnych czynności, ponieważ na przykład motywuje nas wizja przyszłej nagrody za dobrą pracę. Z kolei brak motywacji może mieć tragiczne skutki – nic nam się nie chce, jesteśmy rozdrażnieni i popełniamy pomyłki. Bardzo ciekawą i stosunkowo często stosowaną metodą motywacji są piosenki motywacyjne. Tylko czym właściwie one są?

Czym jest muzyka motywacyjna

Można powiedzieć, że muzyką motywacyjną może być każda, o ile kogoś motywuje. Są jednak takie utwory, które mają energetyzujący wpływ na niemal wszystkich słuchaczy, z kolei inne bardziej nadają się do pomocy przy problemach z zaśnięciem, a nie do motywacji. Na ogół jeśli jakąś piosenkę uważamy za motywacyjną, jest ona skoczna, wpada w ucho i niesie ze sobą jakieś przesłanie. Do tego zazwyczaj musi ona mieć bardzo szybkie tempo. Oczywiście zdarzyć się może, że ma na nas dobry wpływ nawet utwór, którego tekstu nie rozumiemy (ponieważ na przykład jest w języku obcym), ale dla wielu może to być istotny czynnik.

Do czego może motywować muzyka

Muzykę motywacyjną stosuje się przede wszystkim podczas wysiłku fizycznego, zwłaszcza biegania. Dzięki temu wpadamy w pewien rytm i zamiast na naszym bólu i zmęczeniu zaczynamy skupiać się na piosence. Dlatego też na ogół osoby ćwiczące możemy spotkać ze słuchawkami w uszach. W ten sposób czas mija szybciej, a same ćwiczenia stają się przyjemniejsze. Jednak tak naprawdę nie ma limitu wobec tego, do czego nas może zmotywować muzyka. Dla niektórych może być ona pomocna na przykład w czasie pracy czy sprzątania, zwłaszcza jeśli mamy możliwość nucenia jej sobie pod nosem czy nawet śpiewania na pełny głos.

Przykłady piosenek motywacyjnych

Nie da się ukryć, że większość najbardziej znanych i lubianych piosenek motywacyjnych to piosenki punk rockowe. Do tego na ogół są to stosunkowo stare utwory. Bezwzględnym faworytem jest zawsze „We Will Rock You” legendarnego zespołu Queen (a także ich inne utwory, w tym „We Are The Champions”), popularnością cieszą się także chociażby „Eye of the Tiger” zespołu Survivor czy „Welcome To The Jungle” autorstwa Guns N’Roses. Na licznych playlistach motywacyjnych nie może też zabraknąć miejsca dla „It’s my life” Bon Joviego i „Jump” zespołu Van Halen. Wymieniać można długo, a najlepiej jest po prostu samemu poszukać tego, co najbardziej nam odpowiada.

Piosenki motywacyjne nie bez powodu są tak cenione. Bywa, że nawet kilka czy kilkanaście minut słuchania tego typu utworów może poprawić nam nastrój i skłonić do zrobienia tego, na co wcześniej nie mieliśmy ochoty.

Dodaj komentarz